Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-09-22, 12:38
  #1
Medlem
Fris avatar
Hur gör man, med enkla medel, för att bekräfta att en guldtacka består alltigenom av äkta guld (åtminstone inom ett par procents felmarginal)?

Det uppenbara är förstås att mäta tackans volym med ett måttband och väga den. Men det förekommer att guld på olika sätt blandas med tungsten (wolfram) som har samma densitet, på ett par promille när. Se t.ex. här (video nedtill för lättillgänglighet):
http://www.zerohedge.com/news/tungst...welry-district

Så ytterligare mätningar är nödvändiga. Vilka är tillförlitliga och enkla att genomföra för en person på gatan liksom? Silver skulle kunna blandas med tungsten för att få det mer "guldlikt" i ett par avseenden. Här är några parametrar jag tror kan vara värda att mäta. Elektroresitivitet (nOhm*m), termokonduktivitet (W/mK) och densitet (kg/l) för tre metaller:

Kod:
	el.	term.  dens.
Au	22	318    19.30
W	53	173    19.25
Si	16	429    10.49

För att få samma elektroresistivitet som guld krävs 17% tungsten, 83% silver.
För att få samma termokonduktivitet som guld krävs 43% tungsten, 57% silver.
Och då antar jag bara att metallblandingarna i sig inte påverkar de värdena, och så enkelt är det kanske inte? I vilket fall avslöjas ju såna silverhalter av densiteten, så bara några procent av tackan kan spes ut med sån blanding.

Så, genom att mäta minst två av densitet, elektroresitivitet och termokonduktivitet, så borde man kunna fastställa ifall tackan består av äkta guld eller inte. Finns det fler praktiska mått? Och hur ska man praktiskt genomföra såna mätningar med precision på ett par procent? Hur mäter man termokonduktivitet? Jag tänker mig en kontrollerad elektrisk värmare i ett hörn och en termometer i ett annat. Finns sån utrustning billigt? Kan man använda en cigarettändare?

Givet en guldtackas form, så borde man väl lätt kunna räkna ut vilket elektriskt motstånd respektive termisk konduktivitet den borde ha mellan två av sina hörn, eller?
Citera
2012-09-22, 13:45
  #2
Medlem
Fris avatar
Är tungsten magnetiskt? Vad finns det för mått på magnetism? Går det i så fall att avmagnetisera tungsten?
Citera
2012-09-22, 13:54
  #3
Medlem
chibarikus avatar
Enklaste borde vara att smälta om den.

Smältpunkt Silver 1234,93 K (961,78 °C)
Smältpunkt Guld 1337,15 K (1064 °C)
Smältpunkt Wolfram 3695 K (3422 °C)
Citera
2012-09-22, 14:13
  #4
Medlem
Fris avatar
Men min ugn går bara till 300 grader
Jo, det vore en definitiv analys, men rätt så omständlig.

Eller går det med en skärbrännare kanske?
Tungsten är ju den grundämnesmetall som har högst smältpunkt, så en skärbrännare borde (kunna ställas in så att den) smälter guld men inte tungsten och därmed kanske snabbt separera de båda. Jag föreställer mig att man kan ha en slags gjutform (t.ex. i form av ett rör) under tackan så att det rena guldet får en användbar form när det stelnar igen.

(Förekommer ju en massa stämplar och certifikat om guldtackors och -mynts äkthet, men sånt trams förstår jag inte varför det finns, det är ju en ren metall, äktheten borde man spontant kunna undersöka fysiskt på plats, det är liksom det som är hela meningen med guldpengar istället för papperspengar)
Citera
2012-09-22, 14:20
  #5
Medlem
JasonVs avatar
Smälta & såga är uteslutet..

http://www.howtotestgold.com/
http://reviews.ebay.co.uk/Fake-gold-...00000002819870
__________________
Senast redigerad av JasonV 2012-09-22 kl. 14:25.
Citera
2012-09-22, 15:17
  #6
Medlem
WriteMasterTMs avatar
Icke förstörande test som inte ens får repa ytan.

Kanske ultraljud eller röntgen? för att se om det finns olika lager och om ljudhastigheten stämmer för guld.
Kombinera med densitetsmätning och resistansmätning och mätning av termisk utvidgning och alla andra kända materialdata för guld.

Röntgenapparatur är svåra och dyrare att ha med sig i väskan så det blir väl de andra alternativen.

Ljudhastigheten i guld jämfört med tex wolfram och utarmat uran ?

- - -
Edit:
. . . . . Guld Uran Wolfram
Densitet 19.32 18.95 19.3
Ljudhastighet 1740 3155 5174 m/s
Värmekapacitet 0.13 0.12 0.13
Värmekonduktivitet 317 27.6 174
Konduktivitet 45.5E6 3.8E6 18.9E6
Tempkoeff 4.0 ? 4.5
__________________
Senast redigerad av WriteMasterTM 2012-09-22 kl. 15:49.
Citera
2012-09-22, 15:19
  #7
Medlem
WriteMasterTMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JasonV
Smälta & såga är uteslutet..

http://www.howtotestgold.com/
http://reviews.ebay.co.uk/Fake-gold-...00000002819870

Smarta bedragare har bara lagt guld på ytan så många av dessa tester hittar inte bedrägeriet som ligger djupare ner.
Citera
2012-09-22, 15:28
  #8
Medlem
JasonVs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WriteMasterTM
Smarta bedragare har bara lagt guld på ytan så många av dessa tester hittar inte bedrägeriet som ligger djupare ner.

Jovisst ,men som svensson har man ju inga hi-tech prylar tyvärr.
I USA såldes väl en fake från en erkänd storhandlare förra veckan?
Edit: ngt termiskt,ljud,resistanstest finns nog "för den finurlige att relativt billigt/enkelt komma på."
__________________
Senast redigerad av JasonV 2012-09-22 kl. 15:31.
Citera
2012-09-22, 16:03
  #9
Medlem
WriteMasterTMs avatar
Kan det räcka med att mäta densiteten och sedan knacka på guldtackan för att höra på ljudet att den är äkta ?
Vilka möjligheter finns att lura ett sådant enkelt test?
Citera
2012-09-22, 16:21
  #10
Medlem
SciOques avatar
Det borde väl räcka med att ställa den på en våg.
Citera
2012-09-22, 16:24
  #11
Medlem
Fris avatar
Ett akustiskt test vore ju väldigt praktiskt. En app till telefonen skulle kanske kunna avgöra äktheten via mikrofonen... Men vad jag vet om guld så klingar det inte så mycket, det är liksom för mjukt. Och jag anar att ljudet orsakas av det som finns på ytan snarare än det som finns inuti.

Eftersom uran har ungefär samma densitet som guld, så kanske man borde använd en geigermätare, men jag undrar om uran är så mycket billigare än guld? Har inte hört talas om att uran använts för att förfalska guld.

Men hur är det med tungstens (och urans och silvers) magnetism jämfört med guld? Skulle ju kunna vara väldigt lätt att mäta.

Att borra eller kapa en guldtacka fysiskt är inte 100%:igt. Det förekommer att det borras ur hål ur guldtackor som fylls med tungstensstavar. Och det är ju lätt hänt att en borr eller såg missar en sån fyllning.

Det finns multimetrar, för några hundralappar, som dessutom har termometerfunktion (om man nu kan hitta en billig "uppvärmare" för att mäta tackans termokonduktivitet). Och en hushållsvåg och ett måttband. Det är inte så hitech. Och det är den typen av medel jag söker metoder att använda effektivt (med guldpris på ca 370 kronor per gram så är det annars värt att investera liiitergrann i försiktighetsåtgärder)


Citat:
Ursprungligen postat av SciOque
Det borde väl räcka med att ställa den på en våg.
Och mäta dess volym, menar du?
Jo, men numera är tungsten allmänt tillgängligt till nåt i stil med 20% av guldpriset. Och de har båda densitet på 19.3 kg/liter volym (och det är TUNGT, jämför t.ex. med bly på 11!) Först andra decimalen skiljer dem åt, vilket gör praktiskt enkla densitetsmätningar otillräckliga som äkthetstest.
__________________
Senast redigerad av Fri 2012-09-22 kl. 16:27.
Citera
2012-09-22, 17:30
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Det uppenbara är förstås att mäta tackans volym med ett måttband och väga den.
Bättre är nog att stoppa ned tackan i vatten och mäta hur mycket vatten den tränger undan.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback