Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-09-24, 19:07
  #745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Das Auto
Av den information som delgivits tycker jag nog barnet borde få stanna, men frågan är inte så enkel som massmedia försöker påvisa. Ett madrömstillstånd som kan uppstå vid beviljat uppehållstillstånd är ju att modern flera år senare tillkännager sin existens och kräver att få uppfostra barnet i Frankrike, när barnet redan sedan länge acklimatiserats i det svenska samhället, med svenska som språk, en svensk familj och svenska vänner. Med ett sådant scenario i bakhuvudet är det förståeligt att man ur migrationsverket bedömning istället hänvisar barnet till en mer neutral plats nära modern, så som ett fransk barnhem, i väntan på att hon ska ta över rollen som fostrare när hon lokaliseras.

Din mardröm=Barnet måste lära sig franska.
Andras mardröm=Barnet sitter och gråter efter sin mor (fostermor) ensam på barnhemmet.
2012-09-24, 19:09
  #746
Medlem
retepm.s avatar
Realister beredd er på hjärtklappning inte nog med att tattarungen får stanna, nu ska folk på miggan ställas till svars för att de skulle utvisa en icke-svensk medborgare(alltså för er(knarkare, hippies) som inte har hjärna nog att förstå det här, så ska de ställas till svars för att de har skött sitt jobb):

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15494066.ab

Adoptivmamman lyser av självgodhet och förakt, gubben är väl tvungen att hålla med. (Vilken jackpott förresten för PK-PR-maskinen här har de faktiskt ett äkta barn och inte en afghantaliban i 35-års åldern. )
__________________
Senast redigerad av retepm. 2012-09-24 kl. 19:13.
2012-09-24, 19:13
  #747
Medlem
Blundettos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av retepm.
Realister beredd er på hjärtklappning inte nog med att tattarungen får stanna, nu ska folk på miggan ställas till svars för att de skulle utvisa en icke-svensk medborgare(alltså för er(knarkare, hippies) som inte har hjärna nog att förstå det här, så ska de ställas till svars för att de har sköt sitt jobb):

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15494066.ab

Adoptivmamman lyser av självgodhet och förakt, gubben är väl tvungen att hålla med. (Vilken jackpott förresten för PK-PR-maskinen har har de faktiskt ett äkta barn och inte en afghantaliban i 35-års åldern. )


"Jag kan tycka att man som tjänsteman inriktar sig på att tolka lagen och att man inte ser till den lilla människan, säger Anders O Johansson"

Tacka fan för det. Ska tjänstemännen slänga ut regler och agera från fall till fall utifrån den lilla människan så har vi ju ingen rättssäkerhet. Då kommer migrationspolitiken styras av vem som får flest snyftreportage i tabloiderna. Så är det ju i och för sig i viss mån redan.
2012-09-24, 19:15
  #748
Medlem
envackerblommas avatar
angående sekretessbelagda uppgifter -
som sagt är sekretessen inte så stark för ett familjehem, även om restriktivitet anbefalles. Detta gäller vad som händer i familjehemmet - jag har dock svårt tro att en fostermamma ska ha full tillgång till migrationsverket akt på den biologiska mamman, som tidigare sökt uppehållstillstånd.

citat från SVD
– Det som står i papprena är att Haddiles mamma har blivit hotad eftersom hon var gravid utan att vara gift. Familjemedlemmen ska ha sagt att om det är sant att hon är gravid och får ett barn så ”dödar jag dig och ditt barn”, berättar Malén Liewehr.
Dödshoten var enligt Malén Liewehr orsaken till att Haddiles mamma sökte uppehållstillstånd i Sverige.
slut citat

Vem har gett Malén Liewehr tillgång till migrationsverkets utredning?
tror vi har ett grovt brott mot sekretessen här. Är det socialnämnden i Lund som läckt till sin politikerkompis

dessa känsliga uppgifter används ju nu av paret Liewehr för att smutskasta Haddiles anförvanter!
ps- vi vet inte om uppgifterna är sanna, i såna här ärenden är skitprat vanligt

svd artikeln
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/fo...ot_7525578.svd
__________________
Senast redigerad av envackerblomma 2012-09-24 kl. 19:20.
2012-09-24, 19:32
  #749
Medlem
Mannuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trapizo
Nä..där håller jag inte riktigt med dig faktiskt....jag tycker man kan vänta och se om hon blir t ex rånare och/eller lustmördare innan man börjar sterilisera och/eller planera för utkastning...
Varför? Hon kommer att föda icke-vita barn, vare sig du vill eller inte, och vare sig hon blir rånare eller lustmördare eller inte. Hon är själv ett hot mot vår folkstam, och hennes barn kommer att vara ännu större hot (på grund av att de blir fler än henne, och på grund av att några med all största sannolikhet blir pojkar).

Vi ska liksom inte ta emot negrer från Afrikas djupaste djungler bara de sköter sig och inte utför kriminella handlingar. Deras själva genetik är ett hot mot vårt folk, och därmed vår civilisation och vårt samhälle.
2012-09-24, 19:36
  #750
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av retepm.
Realister beredd er på hjärtklappning inte nog med att tattarungen får stanna, nu ska folk på miggan ställas till svars för att de skulle utvisa en icke-svensk medborgare(alltså för er(knarkare, hippies) som inte har hjärna nog att förstå det här, så ska de ställas till svars för att de har skött sitt jobb):

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15494066.ab

Adoptivmamman lyser av självgodhet och förakt, gubben är väl tvungen att hålla med. (Vilken jackpott förresten för PK-PR-maskinen här har de faktiskt ett äkta barn och inte en afghantaliban i 35-års åldern. )
Verkar som om artikelförfattaren i upphetsningen glömt hur man stavar till hätsk.
Citat:
– Det är hetsk stämning bland vissa av frågeställarna. Folk frågar om allt möjligt, men det mesta går ut på att man vill att flickan stannar i Sverige, säger Pelle Tagesson.

Mira Micic
http://www.synonymer.se/?query=h%E4tsk
2012-09-24, 19:41
  #751
Avstängd
Man hade en namninsamlingssida innan. Tror det var Aftonbladets initiativ. - Den är helt borttagen nu.

Ej längre fungerande länk:
Direktlänk : http://namninsamling.se/index.php?sida=2&nid=6870

Men den ligger kvar i Googles cache:
http://webcache.googleusercontent.co...e#.UGCZY67Hx9Q

"Skriv under NU!

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...s-av-utvisning

"Övergiven, misshandlad och undernärd fick en 4 månaders flicka bo hos en familj i Broby. Två år senare vill Migrationsverket utvisa flickan från Sverige. Trots att ingen vet var hennes riktiga mamma eller pappa finns.

"- Vi kontaktades av socialförvaltningen i Lund, vi har varit familjehem förut, och tillfrågades om vi kunde ta hand om en flicka som var ensam på sjukhuset med livshotande skador, säger Malén Liewehr.

Mamman försvann
För snart två år sedan kom den biologiska mamma till Sverige från Algeriet. Hon födde sin dotter på lasarettet i Lund, men 20 dagar senare försvann mamman spårlöst.

Mammans make, som inte är pappan, tog hand om flickan. Fyra månader gammal togs bebisen in akut på neurologen i Lund med hjärnskador. Maken misstänktes ha misshandlat henne.

- Hon hade ju livshotande skador när vi tog hand om henne, säger Malén Liewehr.

Flickan växte upp i Broby . Blev en familjemedlem. Men så kom beskedet: Hadille ska utvisas till Frankrike. Ensam.

- Jag kan inte fatta att svenska myndigheter gör så här. Vi är ju den enda familj hon känner till, säger Malén Liewehr.

Hadilles biologiska mamma visar sig vara fransk medborgare, vilket även innebär att Hadielle är fransyska.

För ett år sedan ska mamman ha ringt algeriska ambassaden och bett om hjälp att återförenas med dotter. Men sedan har ingenting hörts och fortfarande vet ingen var i världen mamman finns.

- Vi bedömer att ansträngningen att återförena mor och dotter görs bäst i deras hemland som är Frankrike, säger Magnus Rosenberg, rättslig expert på Migrationsverket.

Men beslutet får stark kritik från flera håll.

- Det är helt ofattbart och barockt. Flickan kommer att hamna i en förlamande sorg och saknad. Det är stor risk att hon hamnar i depression om hon flyttas, säger barnpsykiater Katarina Winsö, som har skickat ett intyg till Migrationsverket där hon avråder från utvisning.

"Barnets bästa"
Samma åsikt har Socialtjänsten i Lund och psykologen vid barnavårdscentralen i Kristianstad, men Migrationsverket tycker tvärtom.

En återförening med mamman är högsta prioritet och chansen till det är större i Frankrike menar Migrationsverket.

Att bryta med det enda trygga flickan har gör mer skada än nytta, anser läkare och psykologer. Om och när mamman dyker upp vet ingen.

Samtliga hänvisar till barnets bästa.

Just nu ligger bollen hos Migrationsdomstolen sedan utvisningsbeslutet har överklagats.

- Ja, för vem ska försvara Hadille. Det är ju min uppgift, som förälder. Även om vi är ett familjehem, så är man ju förälder, säger Malén Liewehr." -
Ivan Loftrup Ericson.


Skriv under Stoppa utvisningen av Hadille "
2012-09-24, 19:51
  #752
Medlem
Sokolovas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av envackerblomma
Vem har gett Malén Liewehr tillgång till migrationsverkets utredning?
tror vi har ett grovt brott mot sekretessen här. Är det socialnämnden i Lund som läckt till sin politikerkompis

dessa känsliga uppgifter används ju nu av paret Liewehr för att smutskasta Haddiles anförvanter!
ps- vi vet inte om uppgifterna är sanna, i såna här ärenden är skitprat vanligt

svd artikeln
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/fo...ot_7525578.svd

Socialtjänsten har gått ut med liknande uppgifter, vilket också är mycket anmärkningsvärt. De bryter mot sekretesslagen. Med det omdömet finns risken att socialtjänsten inte reagerar på familjehemsmammans sekretessbrott, och fortsätter placera utsatta barn i hemmet. "Vi har ju så ont om familjehem".

Citat:
Enhetschefen Nina Bergfors säger till Ekot att sökandet efter mamman har påverkats av att det finns en hotbild kring mamman från hennes släkt, och att man inte velat förvärra hennes situation.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5282793

Det är lika illa om uppgifterna inte är sanna, då är det förtal av mammans familj dessutom.
2012-09-24, 19:52
  #753
Medlem
Blundettos avatar
Övergiven, misshandlad och undernärd fick en 4 månaders flicka bo hos en familj i Broby. Två år senare vill Migrationsverket utvisa flickan från Sverige. Trots att ingen vet var hennes riktiga mamma eller pappa finns.

"- Vi kontaktades av socialförvaltningen i Lund, vi har varit familjehem förut, och tillfrågades om vi kunde ta hand om en flicka som var ensam på sjukhuset med livshotande skador, säger Malén Liewehr.

Hadilles biologiska mamma visar sig vara fransk medborgare, vilket även innebär att Hadielle är fransyska.

Det här fallet väcker många frågor. För det första, barn med livshotande skador stannar väl på sjukhuset? Om flickan är fransk medborgare, vilka kontakter togs med franska myndigheter innan hon placerades/kontakt togs med ett svenskt familjehem för 2 år sedan? Socialförvaltningen kan väl inte placera barn som är medborgare i andra EU-länder på familjehem i Sverige hur som helst? Är det någon franskspråkig som vet om detta diskuteras i Frankrike överhuvudtaget?
2012-09-24, 19:59
  #754
Medlem
DanteAlighieris avatar
Har migrationsverket uttalat sig om namninsamlingarna?
2012-09-24, 20:00
  #755
Medlem
ulvenas avatar
Ni kan väl inte på fullt allvar tycka det är okej att en tvååring utvisas till ett land där hon aldrig bott, där ingen släkt finns utan ska i så fall placeras på barnhem för det är de franska myndigheternas sak att leta rätt på föräldrarna? Flickan är 2 år!
Ibland är Flashback kul men att läsa den här tråden är faktiskt väldigt "okul".
2012-09-24, 20:03
  #756
Medlem
Guitarsmokes avatar
Socialnämndens ordförande Göran Wallén (M) går till attack mot Migrationsverket.

http://www.sydsvenskan.se/sverige/kr...rationsverket/

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback