Citat:
Ursprungligen postat av caras
Avpixlat skriver även att de lanserar en "beta version", mao de kommer nog behöva ett par månader till att fixa till tilläggsfunktionen "Disqus". Som den ser ut nu så finns där grejer som inte behövs t ex OpenID-, Facebook- och Yahoo- inloggning. Avpixlat behöver nog skala ner funktionen en hel del och tänka mer på målgruppen dvs de som ev kommer använda kommentarsfunktionen, den målgruppen är nog inte intresserade av att logga in via Facebook osv. Anonymitet måste vara i fokus! Om jag förstått det rätt så använder Avpixlat en tredje part Disqus.com för själva kommentars kontot? Vilket betyder att Disqus.com teoretiskt kan stänga ner kontot och alla postade kommentarer då försvinner?
Idén är dock bra! Men behöver utvecklas mer. Hade hellre sett att Flashback lanserade en liknande tjänst.
Jag förstår dina tankar om målgruppen, men jag tycker faktiskt tvärtom. DISQUS är en global plattform för kommentarer, och de har alltså integrerat, förutom sina egna konton, OpenID, Facebook och Yahoo. Du kan genom att gå direkt till DISQUS och sedan klicka följa på någon person vars kommentarer du gillar, sedan följa denna persons alla kommentarer över alla sajter,
även de som ingår i avpixlats nya 'yttrandefrihet 2'.
Jag kan givetvis också hos DISQUS se alla mina egna kommentarer, vare sig de ingår i greasemonkey-skripet eller inte.
Dessutom kan jag se vad alla andra tillfogar via liknande skript, både för de få skript som finns och för de kanske avsevärda mängder som kommer i framtiden.