Citat:
Ursprungligen postat av Klabbarparn-
Censur är väl tämligen svårt att upptäcka om man inte drabbas av det själv.
I Avpixlats fall borde det inte vara särskilt svårt.
Citat:
Jag anser självklart att alla ska få komma till tals, men nu tänker jag ta mig friheten och helt enkelt anta att dessa "alternativ" du syftade på var antingen Svenskarnas Parti eller Nationaldemokraterna. Stämmer det?
Det stämmer alldeles utmärkt.
Citat:
Om svaret är ja så kommer du och jag antagligen aldrig komma överens.
Nähä, det var ju synd, eller något. Men nu handlade väl varken den här tråden eller mitt inlägg i sig om att du eller jag skulle komma överens. Jag påtalar Avpixlats hyckleri och deras stasicensur, huruvida du eller jag är "överens" eller inte är fullkomligt likgiltigt.
Citat:
Att börja diskutera partier som gör politik av rasbiologi kommer att försvåra situationen ytterligare, snarare än att faktiskt göra skillnad. Avpixlat ställer sig som bekant bakom Sverigedemokraterna, det är inget nytt under solen.
Det beror väl på vilken skillnad man vill göra, inte sant? För oss som vill tillbaka till gamla Svensk-Sverige och inte tycker det är särskilt fränt eller häftigt med öppen svenskhet eller invandringsbromsar så är det ju snarare SD som försvårar situationen ytterligare, men inte heller det är ämnet för tråden.
Avpixlat ställer sig bakom SD säger du, jo, det har nog ingen missat. Men om detta ställningstagande sträcker sig så långt att man aktivt bannar alla som ens nämner andra organisationer än just SD så kanske det är dags att byta namn från Avpixlat till "Sverigedemokraternas Sandlåda"?
Hur som helst så är det både lustigt och tragiskt att man samtidigt har mage att anklaga andra för censur och ta fram något script som gör att man ska kunna "kommentera fritt". Det är hyckleri, och det är uppenbar sådan. Min liknelse tidigare i tråden om Saudiarabien som kritisterar Irans censur känns mer och mer träffande.
Citat:
Du ger ett exempel på en bok, och drar sedan slutsatsen att jag är okunnig?
Jag ger exempel på den viktigaste boken skriven av världens ledande expert på judendomen som gruppevolutionär strategi och judarnas inflytande på den västerländska kulturen och samhället. Du kan få fler exempel och boktips om du känner för det, men något säger mig att du inte är särskilt mottagbar.
Citat:
Teorin om judenhetens "egentliga agenda" är varken rimlig, rationell eller ens relevant på en sida som Avpixlat.
Varför inte? Varför är judenhetens agenda mindre relevant än muslimernas agenda? För att Kent Ekeroth har sagt det och vägrar upplåta sitt bankkonto om någon ifrågasätter hans världsbild?
Citat:
Tycka vad man vill om judenheten, men sidans syfte är att kasta ljus över problematiken vi har med den massinvandring vi har i Sverige, främst från MENA,
Judarna är just ett MENA-folk, på många sätt det allra ettrigaste och destruktiva som vi har att göra med.
Citat:
Att judarna skulle ligga bakom allt finns det inga som helst bevis för,
Jo finns det bevis. Bland annat i boken jag tipsade dig om som du aldrig kommer att läsa. Varför göra det svårt för sig när det är betydligt enklare att fortsätta blunda, ignorera de fakta som finns och skrika "Det finns inga bevis"?
Citat:
och även om så vore fallet så skulle det inte förändra något. Det är debattklimatet och etablissemangets ställning i invandringsfrågan som man kritiserar, oavsett vem som ligger bakom det hela.
"Oavsett vem som ligger bakom det hela". Vilket otroligt märkligt och konstigt uttalande. Det är väl så intressant det kan bli att komma till botten med vem som "ligger bakom det hela"? Hur ska man annars kunna lösa problemen?
Jag lever inte i någon villfarelse där jag förväntar mig att jag ska kunna påverka personer som du själv, det vore att sätta ambitionsribban alldeles för högt. Jag nöjer mig med att konstatera att den inskränkthet och okunskap som du och många av dina meningsfränder ger uttryck för är både roande och oroande.