Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2012-09-18, 21:21
  #25
Medlem
rojass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Jag gjorde en research på hru bra effekt mångkultur har på ett lands välmående. Ni säger att mångkultur gör länder farligare,fattigare,svagare etc, men det är inte sanningen.


Världens mäktigaste nation är USA, landet har över 98% nyamerikaner, nyamierkaner är även extremt patriotiska och arbetar för sitt lands bästa, där ser ni som påstår att nysvenskar skiter i Sverige.

Länder med hög BNP.

Qatar är en mångkultur, i praktiken är invandrare majoritet.
Luxemburg är en mångkultur med många invandrare och har en extremt hög bnp
Schweiz har också hög bnp och stor invandring och mångkultur.

Världens säkraste land är Singapore, som även har en hög grad av invandring, ursprungsbefolkningen är en minoritet.

I Afrika är Sydafrika den ekonomist starkaste och mest välmående landet pågrund av sin mångkultur.

Världens högsta byggnad ligger i Dubai som tillsammans med UAE är ett land där man välkommnar invandrare att lev och arbeta, hög bnp och säkerty trots att invandrare utgör majoriteten.

Faktum är att månag även menar att sporten påverkas, men ska vi se på ishockey så har mångkulturella Kanada och Ryssland vunnit fler gånger än Sverige så även där har ni fel.


Vad är era kommentarer till min lista där jag bevisar att mångkultur gör ett land rikare,säkrare,starkare,stabilare,bättre i sport, dvs finns inga direkta nackdelar.


Varför borde Sverige strypa invandringen nu? Vi är den mest välmående ekonomin i europa och vi ökar i befolkning, har vi tur kan vi bli den folkrikaste staten i Europa!

Qatar och UAE är rikt tack vare sin olja,och de invandrare som är där är gästarbetare eller faktiska arbetskraftsinvandrare.Där lever de total segregerat ifrån araberna,i sina egna ghetton.De tillåts inte inneha höga regeringspositioner utan tvingas jobba åt de etniska araberna.Tänk dig apartheid i Sydafrika.

Luxemburg är helt enkelt därför att rika flyr dit PGA de låga skatterna där.Abdullah från Somalia lär ju knappast ha mycket pengar att sätta in på ett bankkonto där.
Citera
2012-09-18, 21:27
  #26
Medlem
ganglere2s avatar
Jag orkar knappt börja argumentera mot detta trams men ok.

Några exempel.
Qatar, Dubai och andra rika oljeländer tar in de gästarbetare de behöver. På tidsbegränsade uppehållstillstånd. När de inte längre behövs, om de begår brott el.likn. så gissa vad som sker med dem? Bli medborgare, få medborgarskap i dessa länder med medföljande stora ekonomiska fördelar? Tja, försök. Det är inte direkt fråga om några bidragssnyltande parasiter som lever av de ländernas befolkningar.

Fungerande mångkultur? USA? Eller Brasilien? Finns knappt mer dysfunktionella länder. Åk till Harlem och ta en promenad en mörk natt. Eller i Rios slumkvarter. Där det fungerar bäst i de länderna så lever olika folkslag starkt åtskilda. Hur fungerar dagens Sydafrika?

Om vi håller oss till Sydamerika som exempel så jämför Brasilien med de mest och bäst fungerande länderna i världsdelen. Argentina ex.vis som har en befolkning nästan helt bestående av italienska och spanska invandrares ättlingar. Ett nästan helt etniskt homogent land. Eller kanske paradexemplet, Chile. Jämför dem även med Haiti t.ex.

Japan, etniskt nästan till 100 % homogent. Är det fattigt? Outvecklat?

Kina som snart har världens största ekonomi. I förhållande till sin befolknings storlek så är det en försvinnande liten del som är av en annan etnicitet än majoriteten och även de är till största delen "kinesiska" då de har bott där i många generationer. Undantaget är muslimer som vanligt. Vet du vad de gör? Jo det som mussar brukar göra.
Samma i Filippinerna, Ryssland, Indien m.fl. länder. Har även börjat i Sverige, kommer du ihåg bomben i Stockholm?

Finns massor med andra exempel men nu måste jag sova. En del ska upp tidigt och har inte tid att sitta här och tramsa hela natten.

Läs min signatur.
Citera
2012-09-18, 21:40
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Jag gjorde en research på hru bra effekt mångkultur har på ett lands välmående. Ni säger att mångkultur gör länder farligare,fattigare,svagare etc, men det är inte sanningen.
Förklara gärna varför mångkulturen gör dessa länder rikare.
Är inte Brasilien mer mångkulturellt än Schwiez?
Att mångkultur skulle generera rikedom är nonsens.

Att tro att dagens mångkultur skulle skapa ett nytt USA är korkat, USA är skapat av främst nordeuropeisk nybyggare inte afrikaner eller araber, vad dessa folk kan skapa går bäst se i mellanöstern eller Sydamerika.
__________________
Senast redigerad av kroppskultur 2012-09-18 kl. 21:43.
Citera
2012-09-18, 21:52
  #28
Medlem
Nazists avatar
Jag trodde först detta skulle vara något att bita i när jag läste rubriken, men detta måste nog vara den dummaste trådstarten någonsin skrivet av ett icke-troll. Det finns så mycket felaktigheter i detta att jag blir trött. Vem orkar bemöta detta?

Citera
2012-09-18, 22:23
  #29
Medlem
Vad har kommit först ??? mångkulturen eller rikedomen????

Att rika länder tar emot mycket invandrare och flyktingar är INTE orsak till den ursprungliga rikedomen eftersom.......just det, den fanns före dom kom.....

edit:först nu upptäckte jag vem trådskaparen var, onödigt att svara alls till trollet då. Titta på dennes tidigare trådar. Lite får stå kvar till eventuella idioter som håller med om inlägg 1.
__________________
Senast redigerad av evanderross 2012-09-18 kl. 22:51.
Citera
2012-09-19, 19:57
  #30
Medlem
Skogsvattes avatar
Jag missade delen där du beskriver varför mångkulturen är den avgörande faktorn i landets framgångar. Du tycks inte ha skrivit ned någon sådan förklaring. Varför inte?
Citera
2012-09-20, 21:24
  #31
Medlem
FlamingBacons avatar
Föregångarna nere i UAE kan inte hyllas nog. Jag tycker att Sverige omedelbart bör följa deras geniala system, eftersom vännen Mofasi själv erkänner att det är överlägset vårt. Att ta bort medborgarskap, tillgång till offentlig vård, bidrag, rätt att stanna utan arbete och liknande system bör införas omedelbart.
Citera
2012-09-20, 21:39
  #32
Medlem
chainmails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wittgenstein
Kina är ett rikt land. I Kina finns det pandor. Slutsats: pandor gör länder rika.

Jag har sagt det förut och jag säger det igen: Tills dess någon kan visa svart på vitt med detta analt byråkratiska lands alla resurser att mångkultur och massinvandring gör oss rikare tänker jag tro och hävda att mångkultur och massinvandring dränerar våran ekonomi och leder oss mot undergång.
Precis, myten att massinvandring och mångkultur skapar välstånd kan tämligen enkelt avlivas med FN:s egna prognoser. FN använder Human Development Index (HDI) som ett jämförande mått på förväntad livslängd, läskunnighet, utbildning och levnadsstandard för länder. HDI är ett standardsätt för att mäta välfärd. Det används för att skilja på om landet är ett industriland, ett utvecklingsland eller ett underutvecklat land. Fram till 2030, enligt FN:s prognoser, kommer Sverige att fullkomligt rasa (från plats 9 till 45) på HDI-listan från i-lands nivå till u-lands dito. Varför förutspår FN att Sverige kommer att rasa så enormt jämfört våra grannländer? Den enda stora skillnaden mellan oss och dem är ju massinvandringen av utomeuropeiska välfärdsparasiter...

Källa: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...United_Nations

SCB:s undersökning visar att 2008 var 76% av alla invandrare som kommit till Sverige under de fem senaste åren arbetslösa.
- SCB ”Integration – ett regionalt perspektiv”

Sådan arbetslöshet skapar inget välstånd.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback