Citat:
Ursprungligen postat av Carpe Diem
Det ingår i våra rättigheter, enligt Tryckfrihetsförordningen, att ta del av offentliga uppgifter som rör en viss individ. Denna rättighet utgör ett fundament i ett demokratiskt sammhälle och utgör en förutsättning att makthavarna inte ska kunna undgå att bli granskade. Denna hjälpreda kan vara ett stöd för den som vill övervaka övervakarna.
Förfallet av demokratin och uppbyggnaden av polisstaten har nu gått för långt. Det finns inte längre några som helst möjligheter att på "normal" väg kontrollera övervakarna, dvs. totalitarismens handgångna hantangare. Medborgarna i Sverige och andra länder som inte vill övergå till att bli diktaturer, måste därför ta en helsyn på hela det demokratiska systemet.
Den enda lösning som snabbt kunde återställa lite av medborgarnas kontroll över politiker och totallitarismens hantlangare, vore en övergång där höga tjänstemän utses i direktval av medborgarna. En sekundär sak vore att införa förbud för statstjänstemän och politiker att vara medlem i ett hemligt sällskap. Det är en extremt farlig situation då polis, rättsväsende, militär, politik och media, är nedlusade med det subversiva element som frimurare utgör. Både Italien och England har lagstiftat om detta, det är hög tid att Sverige gör samma sak.