Invandringsfrågan är det enda som gör att jag aldrig skulle kunna stödja liberala partiet, i den frågan är de lika verklighetsfrånvända som Ullenhag.
En mer nationalistisk Libertarianism likt den som frodas i USA hade varit uppskattat, en sådan rörelse hade jag kunnat stödja och engagera mig i.
Liberala partiet däremot är ett skämt då de likt andra fundamentalister inte förmår anpassa sin ideologi efter kartan i de fall deras politik oundvikligen skulle innebära en total nationell kollaps. I Liberal Partiets utopi-värld skulle det inte spela ngn som helst roll om 8 miljoner muslimer eller Somalier flyttade hit pga deras politk. De skulle förstås assimileras utan problem och eftersom det inte finns några rasskillnader

så skulle de på kort tid bli precis som vi och ett experiment med Libertarianism skulle därför inte vara något som helst problem.
Ett klassiskt exempel på ideologiskt önsketänkande som gått så långt att man nästan kan börja prata om sinnessjukdom. Fullt jämförbart med kommunisternas tro att man kan avveckla vinstintresset.
PS. TS. Du har fel som skyller våldsbrottslighet på tillgång till vapen. Men det räcker att du har rätt i invandringsfrågan för att jag ska hålla med dig om din generella slutsats, att Liberala partiet är ett av Sveriges vidrigaste partier.(kpmlr och miljöpartiet är dock värre)