Citat:
Ursprungligen postat av Spengler
Måste erkänna att dina siffror inte är särskilt upplyftande.
Men låt oss gå över Atlanten till USA som är helt uppbyggt av invandrare och lite ursprungsbefolkning.
Där avslöjar skaparen av America Online AOL följande av värde för vår arbetslöshetshetssituation i en färsk artikel - och det är ju inte någon vanlig tyckare?
Du måste vara ett troll. Du jämför USA för 100 år sen med Sverige idag och förväntar dig att vi ska ta dig på allvar?
I USA i skiftet mellan 18-19-talet så fanns det inga bidrag som invandrare kunde inkassera för att sedan sitta på arslet. Nä då fick du jobba och ordna din försörjning själv, det fanns heller ingen allmän sjukvård eller någon annan offentlig inrättning som kosta pengar. Därför var det enbart inkomster och inga utgifter för invandrare Och då en stor del av invandrarna var driftiga folk från en västerländsk kultur så blomstrade samhället. Till det hör att USA var ett omrört område som behövde invandrare för att bygga upp landet.
Sverige delar ut bidrag till höger och vänster till alla invandrare som gör att de kostar skjortan för staten, samma sak med vården och utbildningssystemet som går på knäna. Sen är huvudelen av invandare i sverige muslimer med en helt annan kultur och syn på samhället vilket gör att det är bäddat för konflikter.
Sverige är även ett så pass uppbyggt samhälle att det inte behöver invandrare för att bygga upp vårt samhälle. Och vi har även en stor arbetslöshet som innebär att arbetskraft argumentet inte håller heller.