Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-09-10, 21:20
  #1
Medlem
Xenios avatar
Hejsan!
Täntke höra med er kunniga om det här en prisvärd dator: http://www.elgiganten.se/product/dat...dator-p850-132

Användingsområde: Främst skolarbete så som AutoCad men även spela lättare spel som t.ex. Counter Strike 1.6 och Heroes of Newearth?

Så någon som vet om den här datorn kommer orka med dem här kriterierna?

Tack på förhand!
Citera
2012-10-03, 18:40
  #2
Medlem
Köpte den alldeles nyss. Den skulle enligt försäljaren just kunna spela spel som counterstrike 1.6 osv. Inte i mitt intresse så kommer inte testa. Känns som en stabil och okej dator för den slanten.
Citera
2012-10-04, 13:09
  #3
Medlem
Om du har möjlighet så lägg på en tusenlapp, då får du ett dedikerat grafikkort.
Finns massvis med laptops för 6000kr som driver många av de nyare spelen, om än med lägre inställningar.
Även om du kanske inte tänker spela några nyare spel just nu så kanske det kan vara skönt att veta att det ändå kommer att gå om man nu skulle vilja?
Intels HD4000 är ju inte allt för vasst.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback