Citat:
Ursprungligen postat av acmilan718
Det undrar jag också. Men den naive svensken måste få igen. Ni gräver er egna grav och tror att allt är frid och fröjd. Det är just det jag stör mig på. Vi blattar ses ner av samhället trots att vi jobbar och pluggar. Vi ska ge igen.
Jag tror inte att du heller förstår västerlänningen riktigt. Vi kan ses som jävligt fega konflikträdda och mesiga för att vi inte riktigt bryr oss så mycket om de ämnen ni bryr er om. Hat och ta över länder är saker vi har kommit förbi.
Men det finns inga som blir argare och farligare än en arg västerlänning. Kanske ett dåligt exempel men jag kommer ihåg en gång när jag var i Seoul och satt på tunnelbanan. Två koreaner stod och kaxade och knuffade en stor, tjock och blek tysk man som i ett par minuter bara satt och tog emot det. Tillslut slog det dock slint och tysken slog ner en av dem med ett slag och tvingade ner den andra på sitt säte. Sedan så skällde han ut koreanen på bruten engelska medans hans polare låg ner medvetslös. Sedan satte sig tysken helt sonika ner och började läsa sin bok igen.
Lite så ser jag på det här problemet också, när det smäller kommer det smälla. Sen kan du ge dig fan på att Kina/Japan inte kommer vilja ha ett muslimskt europa, vilka ska dem då bedriva handel med? Vi är i princip de enda som dem inte ser ner på, de vill nog väldigt gärna vilja ha kvar oss i matchen.
Ni står helt ensamma.