Citat:
Ursprungligen postat av Fallman
Parkeringläge, BONUS!
Hur länge räcker en sån här spelning? Om jag tex. filmar från klockan 08 på morgonen till 09, sen är de parkeringlägare, sen säger vi kanske 20.00 så filmar jag igen till 21.00.
är ALLT filmat då? Hur stor blir den filen/filerna, ett antal gb lär de bli.. Eller skriver den över sig själv? Om jag vill spara ett klipp som spelades typ klockan 08.30, hur gör jag de utan att förlora de?
Du får gärna berätta lite , detta lät intressant!

Minneskortet är på 4gb eller 16gb beroende på modell och på det medföljer programvara till kameran + en spelare som heter Blackvue.
Så vill du spara ett klipp kl 08,30 så letar man upp kl 08,30 på spelaren sen kopierar man det enkelt från smartcardet OM den inte är fel inställd och har spelat in för mycket
"Om jag tex. filmar från klockan 08 på morgonen till 09, sen är de parkeringläge, sen säger vi kanske 20.00 så filmar jag igen till 21.00. är ALLT filmat då?"
Svar ja/nej det beror på hur man har ställt in känsligheten på kameran.Är den för känsligt inställd filmar den träd som rör sig ,solen som bryter igenom moln mmm. Men man får prova sig fram .
Jag har för mig att 4gb räcker till 2 timmar film i 720p men man kan dra ner på fps till hälften varar det längre, men bilden hackar ju ,ett 16gb räcker utan tvekan.