Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-03-27, 10:06
  #13
Awaiting Email Confirmation
Ola Hanssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kyle_Troy
Jag kom på det efter jag postade tråden , men är det inte så att man kan värma och käka praktiskt taget vad som helst (mat),bara man värmer upp det till 70 grader eller mer?!
Kött från djur smittade med galna-ko-sjukan bär smittan oavett hur mycket du hettar upp det (nåja, alltså vanlig tillagning. Om du eldar upp köttet så...) Den smittan förs inte vidare med vanliga bakterier eller virus, utan en skum molekyl som heter prion.

Kan inte skämt kött ha blivit förgiftat av bakterier? Även om du dödar mikroorganismerna, så har de redan gjort sitt verk. T.ex. botulism, eller vad det heter (orkar inte googla nu), som kan uppstå i dåliga konserver.
Citera
2005-03-27, 15:45
  #14
Medlem
Perfekts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kyle_Troy
Tjena!
Hur ohälsosamt är det att återvärma kebabkött i micron?

Viss mat ska man ju undvika att värma upp flera gånger , gäller det kebabkött tro?
Bättre att skyffla i sig kallt?
I vanliga fall brukar jag inte vara så kinkig , men jag vill helst inte åka på nån sorts matförgiftning just nu.

/K_T


Det som inte dödar härdar
Citera
2005-03-27, 15:56
  #15
Medlem
-jOE!s avatar
Varför chansa? Gå å köp en ny fräsch kebab!
Citera
2005-03-27, 16:41
  #16
Medlem
OliTs avatar
Precis som Ola säger försvinner inte toxiner som redan blivit producerade av upphettning, botulism är en sådan sjukdom orsakad av toxiner, botulism kan vara livshotande och kommer av Clostridium botulinum-bakterien.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback