Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-09-03, 07:21
  #1
Medlem
mr.arnes avatar
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-18519395
Citat:
The EU should "do its best to undermine" the "homogeneity" of its member states, the UN's special representative for migration has said.

Peter Sutherland told peers the future prosperity of many EU states depended on them becoming multicultural.

He told the House of Lords committee migration was a "crucial dynamic for economic growth" in some EU nations "however difficult it may be to explain this to the citizens of those states".

Peter Sutherland är före detta styrelsemedlem i Goldman Sachs samt medlem i Bilderberggruppen precis som Reinfeldt och Bildt.

Reinfeldt driver ju exakt den politik som Sutherland förespråkar, är det från denne man som Reinfeldt får sin inspiration?

Samtidigt har ju vissa ledare som Merkel och Cameron dödförklarat mångkulturen.
Citera
2012-09-03, 07:35
  #2
Medlem
Kanske kanske inte? Men att det finns en agenda bakom dagens flyktingpolitik betvivlar jag inte en sekund. Säkerligen handlar det också om att det finns enormt stora pengar att tjäna på flyktingpolitiken självt och dess negativa följder för dom som är driftiga.
Något jag undrat över är, hur många/vilka politiker har fingrarna i den syltburk som det står asylpolitik på? Hur många av dom "ivriga" tjänar pengar i bakgrunden på tex asylboende? För svart på vitt, allt handlar om pengar idag..
Citera
2012-09-03, 13:54
  #3
Medlem
Robin Woods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ventilgummi
Kanske kanske inte? Men att det finns en agenda bakom dagens flyktingpolitik betvivlar jag inte en sekund. Säkerligen handlar det också om att det finns enormt stora pengar att tjäna på flyktingpolitiken självt och dess negativa följder för dom som är driftiga.
Något jag undrat över är, hur många/vilka politiker har fingrarna i den syltburk som det står asylpolitik på? Hur många av dom "ivriga" tjänar pengar i bakgrunden på tex asylboende? För svart på vitt, allt handlar om pengar idag..

Jan-Emanuel Johansson är en av de s.k profiiler som stoppat fickorna fulla med skattepengar gällande flyktingars boende!
Citera
2012-09-03, 20:14
  #4
Moderator
Strix m/94s avatar
Det tycks mig som att EU redan gör sitt bästa för att rasera nationalstaterna. Problemet är att de är svåra att ta död på, emedan de är fast förankrade i folkens medvetande. Så vi får väl se vem som vinner på slutet.
Citera
2012-09-03, 22:41
  #5
Medlem
TyrTors avatar
Söndra och härska

Goldman Sachs...Bilderberggruppen...

Kolla upp tidigare uppdrag för Mario och Mario och the gang of four så förstår ni att investementbankerna som startat krisen (sedan sub-prime) och våra statsministrar o.dyl. i EU har, hrmm, något gemensamt. Dessa utgör toppskiktet i pyramidspelet.

Reinfeldt kommer höja lönen rejält som bankkille och bli ekonomiskt oberoende om han bara ser till att göra sitt yttersta för att vrida vapnet ur händerna på facket och åstadkomma löneklyftor som i US of A, vilket görs genom att ta hand om mesta möjliga flyktingar som kommer från krig startade av US of A. Motprestation, som sagt, toppjobb för sig själv på bank när nya M torskar valet. Lite stugvärme i Natos farstu för hans rike gör att han sover gott under tiden.

Reinfeldt e.c. börjar dock bli skitnödiga då de vet att pyramidspelet snart gått dem förbi.

Som tur är finns det "nyttiga idioter" som gärna bär skittunnan fram till val och, övertygade om stödröster och gammelmedias slagkraft, inte inser att de inte kommer att få vara med i pyramidspelet och därtill riskerar åka kana ur riksdagen. Dessa är de naiva "nyttiga idioterna" som för tillfället sover gott på sin egen självboost, men i framtiden sannolikt kommer få söka terapi och knapra psykofarmaca för att lindra samvetskvalen när de inser vad det gjort mot sina medmänniskor och därtill tvingas sitta utanför köttgrytorna.

Såna som JanE är i jämförelse opportunister som kan liknas vid måsar som tar renset efter rovfiskebåtarna, eller just i hans fall måhända en stor trut. De är småspelarna som i sammanhanget är ointressanta (även om fiskmåsmedia tydligen anser dessa vara viktiga att bevaka).

De farliga är toppskiktet som administrerar pyramidspelet. De vet att starka nationalstater innebär medborgare som är medvetna om, och bryr sig om, hur landets makthavare förvaltar medborgarnas medel, sina gamla och unga. De riskerar, om de vaknar upp, att ställa till det så till den milda grad att hela fina pyramiden riskerar kollapsa, det går inte an såklart men om folket är upptagna med att tjafsa om somalier och JanE och facket bråkar om LAS så skapas egoism och klyftor och, kort sagt, söndring i samhället.

Tanken på söndring medför möjlighet att härska på ett sätt som gör att Bilderbergsgruppens
medlemmar likt Nile citys karaktär "kåtast i kungsängen" sannolikt behöver frysbox för att dämpa vällusten. Vad är annars motivet?

Svensson, och Mohammed skall helst reta sig på varandra, äta chips, och titta på TV vars olika
fiskmåsar bevakar andra fiskmåsar, och följa bolåneräntans utveckling, intet ont anande.

Kort sagt, söndra och härska, en favorit i repris, nu på en teater nära dig.
__________________
Senast redigerad av TyrTor 2012-09-03 kl. 22:59. Anledning: Styckesindelning
Citera
2012-09-04, 18:11
  #6
Medlem
bl-gr-ns avatar
Fantastiska ideer dessa alltmera fanatiska EU-sympatisörerna har.

Avskaffandet av nationalstaten råkar gå hand i hand med kultur, språk och geografi. Ska dessa höga Euros göra något åt det också.
Det råkar också vara att människor som talar samma språk eller har liknande kultur tyr sig till varandra.
Nationalstaten kan ses som en förlängning av familj - släkt - vänner och bekanta...

I Baltstaterna försökte Sovjetunionen rasera de Estniska, Lettiska och Litauiska särarterna för att få ett mer homogent SSSR (=Sovjetunionen). Språket, kulturen bekämpades, samtidigt som mängder av ryssar fylldes på i dessa länder.

Från Andra världskrigets slut till baltstaternas självständighet på 1990-talet. Var Estniskt, Lettiskt, och Litauiskt bekämpat med målet att bli utrotade.
50 år av Sovjetiskt och Kommunistiskt/Socialistiskt misslyckande, är betyget idag.

Nu skall alltså samma sak ske i Sverige av de höga EU-herrarna...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback