Misstänker att det är frilansfotografen Stefan Söderström
Fotografen som av en "slump" både fotograferade en döende Anna Lindh och var den som fick tipset (av polisen?) att Assange var anhållen i sin frånvaro 2010.
http://www.resume.se/nyheter/dagspre...-ar-angerfull/
"På Facebook och Twitter tog Expressens Niklas Svensson åt sig hela äran för scoopet om våldtäktsanhållne Julian Assange – men Svensson tillförde bara detaljer.
Resume.se kan avslöja att frilansfotografen Stefan Söderström förmedlade in tipset till redaktionen och att reportern Diamant Salihu knöt ihop säcken."
http://www.expressen.se/nyheter/expr...ilder-prisade/
" Expressens bilder prisade
Stefan Söderströms bild på den skadade Anna Lindh utsågs i går till "Årets bild" och till "Årets nyhetsbild Sverige" av Pressfotografernas klubb."
Brukar fotografera kändisar.
Det vore ju en rolig vändning om Expressen slänger ut SS genom att använda sammma metoder som en del misstänker SS använder för att få sina scoop, bilder och tips.