Om vi förutsätter att den ska minska ner området till något hanterbart vilket borde vara fallet, att minska triangeln med 10% är ju inte någon mening så kan man dra lite slutsatser. Förutsätter även att sista vägvisaren har en ljuskon i ungefär samma storlek som de 3 tidigare.
Med dessa förutsättningarna så bör den finnas inom triangeln och lysa utåt. Skulle den inte vara inom triangeln vilket är det sannolika eftersom så stora delar av denna är avsökt och vägvisarna brukar vara i städer så måste den röda bilen stå i något av de tre hörnen? Vad tror ni är jag på rätt väg?
Som jag sa 70k jag letat själv! 131k sammanlagt pga tillbytta rutor suttit många timmar om dagen och kollat sen första dagen:P Mina egna har jag kollat noga dem jag bytt till mig är jag inte lika säker på, men tror inte att nästa person jag byter med får dem jag fått vid byte så
Är det bara jag som har andra saker att göra? som att renovera badrum eller att jobba?:P
Hur hittades vägvisaren i Ystad och Östersund? Någon som vet?
Den i Västerås är ju med i ledtrådarna.
Ang snacket om goggles vägar o kartans riktiga vägar. De flesta verkar tror att den står efter google-bildens vägar. Jag stötte precis på en bonusstjärna som låg på riktiga vägen o ej på google-vägen. Vet ej om det var random för denna stjärnan men OM det var meningen att den ska ha legat på riktiga vägen så lär nog den röda med göra det. Detta gör allt ännu drygare.
Är det bara jag som har andra saker att göra? som att renovera badrum eller att jobba?:P
Hur hittades vägvisaren i Ystad och Östersund? Någon som vet?
Den i Västerås är ju med i ledtrådarna.
Den i Ystad är ju på koordinaterna som de gick ut med. Den i Östersund hittade jag med slutledningen att något borde finnas i norra Sverige och mina fördomar om reklarmare från Stockholm är att det enda det känner till där uppe är Åre och det är för litet så då blir det Östersund, kanske var en löjlig fördom men... Vet inte om det fanns en ledtråd till den.
Ang snacket om goggles vägar o kartans riktiga vägar. De flesta verkar tror att den står efter google-bildens vägar. Jag stötte precis på en bonusstjärna som låg på riktiga vägen o ej på google-vägen. Vet ej om det var random för denna stjärnan men OM det var meningen att den ska ha legat på riktiga vägen så lär nog den röda med göra det. Detta gör allt ännu drygare.
Blev omdirigerad till en scriptsida, här är delar av innehållet som kan vara till hjälp.
T.ex FALKÖGA gäller i 90 sekunder efter man hittat den och täcker då 9 avsökningsrutor.
var pa={1:"Spelare {{id}} har l\u00e5st upp zoomfunktionen.",2:"Spelare {{id}} har f\u00e5tt bonus f\u00f6r flit efter att ha spelat {{time}} timmar i str\u00e4ck.",3:"Spelare {{id}} har f\u00e5tt bonus f\u00f6r flit efter att har s\u00f6kt av {{tiles}} rutor.",4:"Spelare {{id}} har f\u00e5tt bonus f\u00f6r flit efter att ha spelat i totalt {{time}} timmar.",5:"Spelare {{id}} har hittat en bonus och spelar nu med falk\u00f6ga under 90 sekunder",6:"Spelare {{id}} har hittat en v\u00e4gvisare.",7:"Spelare {{id}} har nu bytt 4000 rutor med spelare {{id2}}.",
8:"Spelare {{id}} vann dagsvinsten efter att ha s\u00f6kt av flest antal rutor under dagen - {{tiles}} st.",9:"Spelare {{id}} har avt\u00e4ckt ett omr\u00e5de."};q("TemplateFactory.newsLoggPrivateC alls",pa);q("TemplateFactory.newsloggNormal",'<div id="{{id}}" class="{{type}}"><span class="bold">{{timestring}}</span><br/>{{msg}}<div class="line"></div></div>');q("TemplateFactory.infoWinner",'<p class="regular info-winner-text">Bilen du kan vinna \u00e4r den f\u00f6rsta nya BMW 3-seriebilen som levereras i Sverige. Det \u00e4r en BMW 320d med gott om standardutrustning som \u00e4ven \u00e4r extrautrustad med Drive Comfort-, Funktions- och belysningspaket samt Melbourner\u00f6d metalliclack och v\u00e4rd 353 300 kronor.</p><br /><p class="regular info-winner-text">\u00c4r du os\u00e4ker p\u00e5 dina chanser i spelet kan du alltid konfigurera din egen BMW 3-serie Touring genom att klicka p\u00e5 "Konfigurera din egen bil" h\u00e4r nedan. Det blir inte Sveriges f\u00f6rsta, men du \u00e4r garanterad en ny BMW.</p>');
var qa={};q("TemplateFactory.infoWinnerContent",qa);q( "TemplateFactory.infoMobileWinner",'<p class="bold info-text">VINNARBILEN</p><p class="regular info-winner-text">Bilen du kan vinna \u00e4r den f\u00f6rsta nya BMW 3-seriebilen som levereras i Sverige. Det \u00e4r en BMW 320d med gott om standardutrustning som \u00e4ven \u00e4r extrautrustad med Drive Comfort-, Funktions- och belysningspaket samt Melbourner\u00f6d metalliclack och v\u00e4rd 353 300 kronor.</p>');var ra={};
var D={header:"GRATTIS! DU HAR HITTAT VINNARBILEN!",body:"Vi m\u00e5ste bara kontrollera att du verkligen \u00e4r du. Fyll i dina uppgifter h\u00e4r nedan s\u00e5 kontaktar vi dig inom kort.",name:"Namn",email:"E-mail",phone:"Telefon",send:"SKICKA",disclamer:"Jag godk\u00e4nner att ni anv\u00e4nder mina uppgifter",getCarBtn:"H\u00c4MTA BILEN",collectBtn:"H\u00c4MTA BILEN"};q("TemplateFactory.overlayWinnerContent",D );q("TemplateFactory.overlayDayWinner","");
var E={header:"GRATTIS! DU HAR VUNNIT DAGSVINSTEN DEN {{date}}!",body:"Du har avs\u00f6kt flest rutor av alla spelare idag och vinner tv\u00e5 biobiljetter. Stort grattis!<br /><br />Fyll i dina uppgifter h\u00e4r nedanf\u00f6r s\u00e5 kontaktar vi dig inom kort.",name:"Namn",email:"E-mail",phone:"Telefon",send:"SKICKA",disclamer:"Jag godk\u00e4nner att ni anv\u00e4nder mina uppgifter",share:"/share/daywinner/index.html"};q("TemplateFactory.overlayDayWinnerCo ntent",E);var Pa={url:"/share/message/index.html"};
För övrigt om det inte gått att läsa sig till tidigare kommer bilens egenskaper vara: BMW 320d, extrautrustad med Drive Comfort-, Funktions- och belysningspaket samt Melbourner metalliclack värd 353.300 kronor. Prisutdelningen sker i samband med Stockholms Bilfestival i Kungsträdgården 21-23 augusti.
Vinnarvideon
https://vagvisarna.bmw.se/assets/video/winner.mp4
__________________
Senast redigerad av Katabolism 2012-09-04 kl. 20:11.
Ang snacket om goggles vägar o kartans riktiga vägar. De flesta verkar tror att den står efter google-bildens vägar. Jag stötte precis på en bonusstjärna som låg på riktiga vägen o ej på google-vägen. Vet ej om det var random för denna stjärnan men OM det var meningen att den ska ha legat på riktiga vägen så lär nog den röda med göra det. Detta gör allt ännu drygare.
Det var som fan. Då blir det ju lite drygare, ja.. Man kan inte veta helt säkert vart man ska kolla. Fast jag minns att jag hittade en stjärna i en ruta en bit från vägen, ute i skogen längsmed E4 eller nåt i början av tävlingen.
Generellt tycker jag att Googles "markerade vägar" går i vägarna på bilderna, men i de fall vägen har gått bredvid så har jag följt båda vägarna, även om det tar mer tid. Nere vid Askersund eller Kungsör(?) nånstans så hittade jag i alla fall en stjärna när jag följde Googles väg istället för vägen på bilden.
Hur kan man ha 131000 genomsökta rutor?
Det är ju typ 23 rutor i minuten 14 timmar om dagen i 6 dagar.
Edit: Hah såg nu att du "bara" hade 70 000. Tycker ändå det är väldigt många. Hur har du hunnit kolla alla dessa noggrant?
100k rutor är ju ingenting. Jag har spelat 12 timmar och har typ 50k rutor. Finns de som spelat nästan 100 timmar och har en halv miljon rutor. Där kan vi snacka om att vara dedikerad! Själv är jag också arbetslös, men inte pallar man som vissa andra att sitta 14 timmar om dagen varje dag. Vissa har spelat nonstop sen tävlingen startade.
Skulle gärna vilja byta med någon nu. Har väl kring 35.000 rutor innanför triangeln. Kollar enbart skogsvägar, bondgårdar osv. 153-560.
edit: tillhör även skaran som tappat massa rutor pga bugg i spelet. Blev väl av med cirka 7-8k rutor...
(svara här på FB och säg hur många rutor du har inne i triangeln) accepterar inte någon random.
__________________
Senast redigerad av Robeloto 2012-09-04 kl. 20:14.
Fortsätter leta efter "Arvika-kompisar". att leta efter bilen slumpmässigt tror jag nog att det blir bättre ifall man försöka hitta de ledtrådar som finns. Det finns alldeles för många småvägar för att leta igenom alla.
För allas information så har jag täckt i HELA arvika, närmsta klusterna av byggnader och runt hela sjön, skulle behöva hjälp med norra och östra delen av arvika till och börja med, ifall någon mer än jag känner sig galen av triangeln..
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!