Citat:
Ursprungligen postat av highstakes
Får man fråga vart du har läst det? Aldrig hört att asperger och adhd skulle gå hand i hand, men as och add verkar ju likna varandra.
Det jag menar är att har man diagnos AD/HD så tenderar man även att ha symptom som liknar andra NPF-sjukdomar, exempelvis AS, Tourettes, HFA.
Mig veterligen så har jag aldrig känt någon kamrat som under en längre tid i vuxen ålder, (då menar jag flera år), som enbart ha gått med diagnos AD/HD - utan att neurodoktorerna med tiden har börjat misstänka ytterligare "störningar" och sen börjat utreda ev. Asperger, Tourettes, osv. hos dessa.
En person med AD/HD kan ha väldigt milda drag av AS, som knappt är märkbara för de som inte känner personen väldigt väl.
(Med
AD/HD så menar jag både ADHD och ADD, med eller utan hyperaktivitet)
Nu ska ju visserligen diagnosen "Asperger Syndrom" försvinna nästa år, och ersättas med begreppet AST, "Autismspektrumtillstånd" - då väldigt få som har diagnos AS uppfyller
alla kriterier för just AS.
En "renodlad" Aspergare har jag faktiskt aldrig träffat, om man ska gå enligt dagens diagnoskriterier.
(De människor med AS jag känner sitter t.ex inte och vaggar fram och tillbaks eller klappar händerna för öronen och skriker när de blir upprörda typ a la "I Rymden Finns Inga Känslor".)
Mycket av det jag skriver här har jag fått förklarat för mig av Bengt Persson, en av de ledande forskarna och psykologerna inom NPF här i Nordeuropa.