Citat:
Ursprungligen postat av Anna321
Kan stoppet (proppen) blockera huvudstammen så att mina grannar också får stopp?
Det är bara stopp i golvbrunen där duschvattnet rinner ner. Jag har en tvättmaskin i badrummet, använder den samma avlopp?
Det är inget stopp i köket och heller ingen översvämning från toaletten. Det är bara golvbrunen som svämar över när jag spolar ner vatten.
Jag hällde i kokande vatten igår, men det verkar som att proppen rörde sig lite neråt och propade igen ännu mer. Jag provade att hälla i kokande vatten + lite diskmedel nyss, men ingenting har hänt.
Avloppet har en 90 graders böj.
Huvudstammen är större än avloppet som går från golvavloppet, tror golvavloppet brukar vara 7,5 cm medan huvudstammar är ca 16 cm eller större beroende på hur stort huset är.
Du får titta var avloppsslangen går från tvättmaskinen, det är svårt / omöjligt att säga var den går när man inte vet hur det ser ut men jag skulle nog inte chansa och tvätta om man inte med säkerhet vet var den leder.
Dock låter det som att stoppet är i kröken på avloppsbrunnen och inte i huvudrören men risken är att det kan bli det om du har otur och beroende på hur avloppsrören i din lägenhet är ihopkopplade kan det om du ha otur sluta med att du får stopp i tvättstället och/eller toaletten också om proppen rör sig ännu mer så jag vidhåller att du måste ringa hyresbolaget först och rådgöra med dem om du inte kan fiska upp trasan själv då du inte kan låta det vara stopp i golvavloppet.
Så kontentan är att du lär få ta dit en rörkrökare för att få ut trasan om du inte lyckas få upp den själv.
Om du har en sådan där vaskrensare som man kan skapa ett vakuum med för att få upp stopp kan du prova med den, har du tur så kanske du kan få upp trasan en bit så den går att fiskas upp med någon ståltråd eller liknande