Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-08-23, 13:22
  #553
Medlem
Niggerss avatar
Men Sverker Olofsson ljuger. Tensta och Rinkeby är goda exempel på white flight. Dvs Svenskar har valt att flytta, då området har blivit otryggt. Vem vill låta sin unge gå i område med en massa mångkultur, där ungen lär sej att låta som gangster som redan som 5 åring.

Citat:
Ursprungligen postat av Hastiiiifan
Sammanfattning: http://avpixlat.info/2012/08/23/mini...an-i-forserum/


OT
På Ring P1 idag så sa Sverker Olofsson att det aldrig inträffat och kan inte inträffa att svenskar måste flytta pga att de kommer göra om lägenheten till flyktingboende. Hur kan han ljuga om en sådan sak på SR?

Sen kommer det ca 1000 flyktingar till Sverige per vecka och att det fattas lägenheter till de, samma dag har de nyheten att det fattas studentbostäder men gör ingen sammankoppling, hmm.
2012-08-23, 13:31
  #554
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av en75aRenat
Jag förespråkar aktioner mot det vansinne som pågår, och om det då skulle innefatta någon liten form av lagöverträdelse... må så vara

Fint med en rättkänsla som börjar där lagen tar vid, en liten lagöverträdelse är ett brott oavsett form.

Det enda sådana här aktioner leder till är sympati, svenskar är ett blödigt sälle som inte inser att liberalismen lever på splittring och konkurrens mellan individer. Svenskar med självrespekt och vana vid en viss levnadsstandard är förlorade, lortsverige kommer tillbaka. Sverige fick inte komma längre än till när den fullskaliga plundringen blev möjlig, och nu har de börjat pilla på pensionsfonderna.
__________________
Senast redigerad av Bananrepublikan 2012-08-23 kl. 13:35.
2012-08-23, 13:52
  #555
Medlem
dementeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PissingContest
näe, så kan man ju se på saken..
om jag t.ex. röker tre pack cigg om dagen och går ut och super två dagar i veckan så kan man ju inte koppla det rakt av till att jag blir liten kort med hyran.. he he.. för det vore ju inte samma typ av utgifter..
var det så ungefär du menade???
kul att se att du gör själ för ditt 'nick'..

Gör du dig dum med flit eller?
Om vi skiter i att bygga en motorväg kan vi ge åldringar ägg till frukost var det så du menade eller?
Men om du vill ta diskussionen invandring, utgifter kontra inkomster så visst. Men det är en annan diskussion än vad som bör föras här.
Ett subventionerat studentboende i Uppsala har inte så jävla mycket med en flyktingförläggning i Borlänge att göra. Annat än att båda är utgifter för staten då.

Lär dig stava och återkom.

OnT: Nu kommer självfallet ortens politiker ställa sig bakom idén att det hela är förkastligt och att trakasserierna måste upphöra. Jag skulle gärna vilja höra vad de säger när medialjuset inte ligger på dem dock.
Hur många på orten är nöjda med situationen kan man fråga sig. Nu tror jag inte att samtliga ställer sig bakom metoderna men om de fick valet att bli av med säg 70% av de somaliska invånarna på ett fredligt och lugnt sätt. Hur många skulle lägga en anonym röst för det....

Jag har ingen aning vilka konkreta problem somalierna medfört men bara oron för att det ska gå överstyr brukar vara nog för att trappa upp det hela. Och när den första allvarliga incidenten sker lär det bli livat värre.
2012-08-23, 13:55
  #556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knaakenplast
Jag har vuxit ifrån den "inre kärnan" i Forserum och mina närmsta vänner bor på andra orter, så jag vet inte vad det är för folk som är igång den här gången även om jag har mina misstankar. Ligister i olika grupperingar har vi haft av och till så länge jag kan minnas.

Det är klart att det är en form av rasism när somaliska personer blir utsatta, och det är inte första gången det händer. Kommunalrådet uttrycker sig dåligt, även om jag begriper vad det är han vill ha fram. Det handlar alltså inte om några skinheads eller liknande, utan om ligister som gett sig på annat också.
Att det skulle vara andra invandrare har jag mycket svårt att tro då det helt enkelt inte finns särskilt många utöver somalierna. Det finns en och annan invandrarfamilj men de har inte någon sammanhållning eller "revir". Nej, det är svenska ungdomar som hamnat snett, vilket går ut över somalierna.

Vill bara med några kontrollfrågor kolla så du verkligen är från Forserum...

- Vad kallas centrum?
- Vilket smeknamn har mannen på flakmoppen?
- Vad hette (i folkmun) butiken som låg på andra sidan järnvägen vid "t**k-byn"?
2012-08-23, 13:59
  #557
Medlem
Ludermassignegers avatar
Kul att se lite kämpaglöd, skönt dessutom för Forserumsborna att slippa flertalet av somaljerna. Man borde ta alla Sveriges somalier, chartra en finlandsfärja och köra tillbaks dem till Afrika sa slipper vi höra om "rasism och trakasserier".
2012-08-23, 14:00
  #558
Medlem
Kaptenknoges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skattefult
http://www.expressen.se/kvp/24-aring...r-kravallerna/
Artikeln handlar om kravallerna i rosengård för en tid sedan när polis och brandkår utsattes för stenkastning.
en intressant reflektion, om nu detta skulle vara en av utländsk bakgrund, innebär detta då att det är fråga om en rasistisk attack eftersom han kastat sten mot poliserna som antagligen inte hade samma nationallitet som han själv?
nu tycker somliga att detta är en felaktig slutsats att dra, men är det så, eftersom vi inte vet med säkerhet ifall stenen i rutan och knytnävsslaget enbart skedde för att offret var från sonmalia, det kan lika gärna vara en handling som skett i frustration, som stenkastningen i artikeln ovan påstås vara. Om så är fallet borde argumentet om rasism falla platt, MEN det kan också vara så att bägge händelserna har rasistiska motiv, men varför återspeglas detta i så fall enbart på Forserum, varför inte på stenkastning i Rinkeby, Rosengård, Gottsunda och andra orter.

Med tanke på att många av malmös poliser är icke etnisk svenska eller arier faller det ganska platt.
Men idioter är idioter vare sig hudfärg, bakgrund eller motiv.
2012-08-23, 14:05
  #559
Medlem
I vissa städer har hela områden tömts på etniska svenskar pga dom "flytt" av den anledningen till att det blivit för mycket med störiga invandrare (i synnerhet somalier).

Varför skriver inte tidningarna om det???
2012-08-23, 14:09
  #560
Medlem
Jävla rasist Aftonbladet och SVT, kallar svenskar för somalier, har man svenskt pass är man svensk!
Hoppas de blir DO anmälningar nu!
2012-08-23, 14:23
  #561
Medlem
KarlPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timzen
Jävla rasist Aftonbladet och SVT, kallar svenskar för somalier, har man svenskt pass är man svensk!
Hoppas de blir DO anmälningar nu!
PK-regeln är så enkel att till och med en journalist kan förstå:
När dom är utsatta för brott är dom somalier.
När dom begår brott är dom svenskar.
2012-08-23, 14:29
  #562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KarlP
PK-regeln är så enkel att till och med en journalist kan förstå:
När dom är utsatta för brott är dom somalier.
När dom begår brott är dom svenskar.

Rasistregeln är också enkel:
När dom begår brott är dom förövare.
När dom blir utsatta för brott är dom också förövare.

Alla hästar är inte hemma i stallet på dig va?
2012-08-23, 14:30
  #563
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlP
PK-regeln är så enkel att till och med en journalist kan förstå: När det är synd om dom är dom somalier. När dom begår brott är dom svenskar.

Föredömligt klart och tydligt sammanfattat!

När det är synd om dom är dom invandrare eller muslimer eller somalier osv. När dom begår brott är dom svenskar.
2012-08-23, 14:33
  #564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jollejoll
I vissa städer har hela områden tömts på etniska svenskar pga dom "flytt" av den anledningen till att det blivit för mycket med störiga invandrare (i synnerhet somalier).

Varför skriver inte tidningarna om det???

Om man konsekvent och ihärdigt belyser enbart den ena sidans argument i en konflikt, så kan man vinna opinionens hjärta för Satan själv. Vilket svenska medier upptäckt, och med glädje utnyttjar. Varför de valt den mörka sidan är en intressant fråga.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback