Citat:
Ursprungligen postat av majordoe
Jadu, vad ska man säga. Så fort någon har slangat en bil så skulle inte jag anklaga Tommy bara för att han kör moped. Det är så sällan man behöver tanka mopeden, och eftersom mopeder är så billiga i drift så är det idiotiskt och begå ett brott för att få i 5-10liter bensin i en tank och sedan puttra iväg.
Nej, för en mopedist är bensin helt enkelt för billigt för att stjäla.
I mitt tycke, ganska svaga argument.
Just i detta fallet fanns en ganska övertygande bevisning med vittnen samt att de senare åkte dit på bar gärning. Det var mopedister, tro det eller ej.
Som mopedist i åldersspannet 15-17 år är inkomsten i regel ganska begränsad och jag vågar, utan några fakta att stödja mitt uttalande, påstå nästan samtliga av dem som slangar bilar är under 25 år. Just brott av denna karaktären begås uteslutande av ungdomar. Dieselstölder däremot, brukar ske på byggen, vägarbeten och åkerier. Då handlar de om större kvantiteter och det är svårare att hävda sig emot.
En slangstopp hindrar de flesta amatörer och är en väl värd investering, speciellt då bensinen knappast kommer bli billigare. I mitt fall har de istället gett sig på bilar i närheten.