Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-08-16, 11:30
  #1
Medlem
Jag har tänkt byta ut mina diskar i min NAS här hemma pga. större utrymmesbehov. (Har i dagsläget bara 4x1TB i den)

De nya diskarna måste ligga på 2-4TB, och ska in i denna NASen. Funderar på att köpa 2x2TB och 2x4TB.
http://www.synology.com/support/hd.p...&product_id=84
(Synology DS411)

Då kommer vi till frågan, nu när jag ska köpa på mig 4st lite större diskar kommer jag ju självklart att ha dem i ett bra tag framöver. Utan att tömma plånboken för mycket, dock går ju allt som oftast kvalitet och pris hand i hand..
Vilka fabrikat och vilka diskar utav de som passar rekommenderar ni för bästa kvalitet och livslängd?

MVH
Citera
2012-08-16, 12:27
  #2
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kruxxarn
Vilka fabrikat och vilka diskar utav de som passar rekommenderar ni för bästa kvalitet och livslängd?

Det finns bara tre fabrikat av 3.5"-diskar... WD, Seagate och Toshiba... och Toshiba har väl inte fått igång utskeppningen av sina 3.5"-diskar ännu (det är gamla IBM/Hitachi). Så det är WD eller Seagate.

Vill du satsa på kvalitet skall du köpa dessa tillverkares "nearline"-diskar (gjorda för företagsbruk 24/7), som kommer med femårs-garantier och bättre MTBF-värden (hur det sedan fungerar i verkligheten vet man ju aldrig i förväg). I Seagates fall är det deras Constellation-serie (obs, finns i både SAS och SATA, köp inte fel), i WD:s fall heter diskarna RE ("Raid Edition"). RE-diskarna fanns dessutom i en långsammare snurrande variant, RE-GP (Raid Edition Green Power) som kan finnas kvar här och där. Alla dessa diskserier är bra men kommer inte i så höga kapaciteter som 4TB (3TB för Seagate, 2TB för WD).

WD har precis släppt en ny diskserie som heter Red som är gjord för användning i NASar. Den finns i 3TB, är säkert bra men har inte samma garantier som RE. Den är också långsammare än RE men är lika snabb som RE-GP ungefär -- man kan väl säga att det är en slags ersättare. I 100% av fallen är det ändå NASen och nätverket som är hastighetsbegränsningen för övrigt, inte diskarna. Red kostar lite drygt hälften så mycket som RE.

4TB-diskar finns i princip inte, det enda du kommer hitta är de gamla Hitachi-diskarna som fortfarande finns ute i kanalerna. Webhallen har ett gäng på lager. Jag har ingen erfarenhet av dessa diskar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback