Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-04-20, 18:57
  #1153
Medlem
Grandiosos avatar
Sköt ihjäl flickvän – greps med kniv

Citat:
Trots knivbeslaget slipper 21-åringen straff.

Assistentåklagare Martin Westling har den 8 april utfärdat en så kallad åtalsunderlåtelse för brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål.

I beslutet står det:

"Den misstänkte är åtalad, kommer att åtalas eller strafföreläggas för annan brottslighet. Den påföljd (straff) som då kommer att bestämmas är tillräcklig för att omfatta också den nu aktuella brottsligheten."
http://www.expressen.se/nyheter/skot...reps-med-kniv/
Citera
2016-10-15, 23:42
  #1154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PeterNoster
Advokaterna ville tydligen ha besked av HD om detta men får avslag:

Man förstår HD eftersom det skulle innebära att alla rattfyllerister som kör på folk skulle bli dömda till mord med så kallat likgiltighetsuppsåt. Det går ju inte för sig. Utan bilen stannar Sverige och spritskatten måste in.

Fast för vådaskott borde det krävas att man har rätt att använda vapnet, varit på skjutbanan, vapenrum eller liknande. Och någonstans i denna vapenhantering råkar ett skott gå av. Att man laddar en pistol hemma och trycker av med "hoppsan" kan man kalla mycket, men inte vådaskott.

Sen är lagen helt sjuk i många fall, så är säkert fallet även här. Men det säger mer om lagen än vådaskott.

Din liknelse med rattfyllerist är mer en som saknar körkort, snor en bil, dricker sig full och sätter på sig en ögonbilden och kör rätt in i en folkmassa. Mycket kan man kolla det, men vållande till annans död är det ta mig faan inte.
Citera
2017-06-24, 23:02
  #1155
Medlem
Är det någon som vet vart jag kan hitta FUP och domen? har klickat på diverse länkar i tråden men ingen funkar.
Citera
2017-06-24, 23:46
  #1156
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sofiacallen
Är det någon som vet vart jag kan hitta FUP och domen? har klickat på diverse länkar i tråden men ingen funkar.

Polisutredningen finns inte digitalt så någon måste scanna in den först. Domarna är inga problem.
Citera
2018-01-22, 16:14
  #1157
Medlem
oshin.cantwells avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...-for-nytt-mord

Citat:
I slutet på november förra året sköts en 28-årig gängledare från Bredängsnätverket till döds efter en biljakt i Mariehäll. Enligt vittnen hängde en person ut genom bilrutan samtidigt som han sköt med automateld mot sitt offer.

...

Flera personer har gripits, misstänkta för delaktighet i mordet.

I onsdags förra veckan greps ytterligare en person – misstänkt för mord.
Dödade Sandra

Personen är samme man som 2012 sköt Sandra Litzell till döds. I fredags häktades han, på sannolika skäl misstänkt för mord.
Citera
2018-01-22, 16:18
  #1158
Avstängd
qirteros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oshin.cantwell
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...-for-nytt-mord

Han säger säkert att han trodde det var lösskott han sköt och inte hade en aning om att det var riktiga kulor så kommer han undan med vållande igen.
Citera
2018-01-22, 16:47
  #1159
Medlem
Någon som har domarna och kan lägga upp dom på minfil?
Citera
2018-01-22, 16:51
  #1160
Medlem
PappasNyaKilles avatar
Bra, om han nu döms till livstid för detta kanske rättvisa skipas för Sandra.
Citera
2018-01-23, 16:26
  #1161
Medlem
Alltså att länka till exponerat borde fan inte gå, länkarna läggs ner inom 24 timmar känns det som.
Om ni ska länka bilder eller material länka till något som faktiskt håller!

Finns det bild på GM och BO?

Tack
Citera
2018-01-23, 19:04
  #1162
Medlem
hum.by.666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ox86
Någon som har domarna och kan lägga upp dom på minfil?

Tings- och hovrättens dom:

https://minfil.org/f56b15d7b0/B_5891-12.pdf
https://minfil.org/g06b18dab5/B_1326-13.pdf
Citera
2018-01-23, 23:36
  #1163
Medlem
efedrinkungens avatar
den här snubben är riktig smuts.

må han brinna i helvetet.
Citera
2018-01-31, 18:29
  #1164
Medlem
MARKLYFTs avatar
Namn på FB?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback