Citat:
Ursprungligen postat av elektronikfreak
Har du inte råd att betala den kontant dvs du har inte ens 300K i sparkapital... då skulle jag rekommendera dig att köpa en beg Volvo eller SAAB istället. Får jag vara nyfiken o fråga hur mycket du har i spenderbart kapital per månad efter det att alla fasta räkningar typ hyra, el, försäkring, övriga lån, hushållspengar mm mm mm är betalda?
Skojar du? Rekomenderar saab eller volvo
1: Volvo ligger ca 12 år bakom mercedes och bmw. det volvo har i utrustning i sina bilar nu hade mercedes för 12 år sedan.
2: Köp inte skitbilen saab. deras motorer rasar. turbo rasar hela bilen är skit. De kostar inte ett skit och är svårsålda.
3: Finns speciellt utrustning av volvo. men nypris för den bilen är ca 550000 kr. Och får inte ens samma utrustning som man får från mercedes eller bmw så varför ska man köpa en volvo?
En C63 AMG är en 6.3liters motor med V8. Kör du lungt med den bilen dricker den runt 1.2L milen och det är inte alls mycket! eller jo för vissa snålhlålp.
Service kostar lite mer än en vanlig mercedes
FIlter kostar : 595
olja kostar 1400
Bromsvätska 400
olja filter : 980 kr
sen gör du service själv eller skickar den hos någon känd verkstad! för få stämplad serviceboken.
Det enda dyra är bromsarna. de kommer med cheramic bromsar tror jag det heter. kostar runt 5000 kr fram
Bilen är lättvärd att äga. Men om du inte kan äga en C63 amg. tycker jag du borde köpa C350 Amg optik. Lägg 15000 kr och köp kleemens 4 pipes avgassystem
Frågor? bara skriv