Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2012-07-29, 20:10
  #1
Medlem
Z1s avatar
Man 18 år 183 cm 67 kg (ca)
5 g B+ (dock minskas effekten en del pga medicin jag tar)

------------------------------------------------------------

Så var det dags för min absolut första tripp någonsin! (har aldrig ens druckit alkohol eller rökt CB) Jag och min kompis gick ut i skogen där trippen skulle utspelas.

Kl 19:00 exakt tar jag mina hemmagjorda svamp kapsyler.

19:15 känner mig exalterad och glad men fortfarande inget speciellt.

19:30 Fortfarande ingenting! Börjar bli orolig över att svampen kanske hade torkats för varmt och förlorat effekt.

Trippen börjar

Efter detta har jag ingen tidsuppfattning. Märkliga mönster börjar formas på insidan av ögonlocken.. eller är det bara placebo? Nej då. Allt eftersom blir det tydligare. tittar upp och ser stora fraktaler täcka kvällshimlen. Så vackert! Kan inte hålla mig för skratt. Detta är underbart! En drömvärld! När jag sluter ögonen blir det något annat. Färgglada mönster som verkligen glittrar och sprakar rent av. Jag sätter mig upp och tittar ner på en bit mossa. Den ser ut som någonting från en annan planet. Allt är så "nytt"

Efter ett tag ser jag min vän komma gående. Han har sett en älg med kalv! WOW detta MÅSTE jag ju se! Vi/jag rusar ner längs en backe och allting känns så fritt.


När vi börjar gå längs stigen händer någonting mycket underhållande. Jag ser min vän gå brevid mig men rör vi oss verkligen framåt? När jag ser ner på marken är det som ett laggande spel. När man kommit en meter rycks man tillbaka igen. Plötsligt ser min vän så ofattbart komisk ut där han (enligt mig) stelbent marscherar likt en tensoldat från kalle ankas jul utan att röra sig ur fläcken. Jag viker mig av skratt.

Nu får vi syn på älgarna! Ser relativt ofta älgar där jag bor men detta var det mest fascinerande någonsin. Vilka djur! De står och stirrar på oss med sina enligt mig kritvita skallar med enorma horn (de hade inga horn fick jag veta efteråt)

Vi fortsätter våran vandring genom skogen. Vilka modiga upptäcksresande vi är! Vilken skog! Har vi åkt tillbaka i tiden? Finns det dinosaurier här? Medans vi går skramlar det i min väns ryggsäck. Det blir som en rytm, som om samma ljud upprepas om och om igen. Han ger intrycket av att vara någon slags mystisk skogsgubbe. Ser ner på marken som med sina barr formar alla tänkbara mönster.

Reningen. Höjdpunkten av min tripp

Vi har nu kommit fram till en glänta. Jag känner mig tung i kroppen och lägger mig ner. Nu kan jag fokusera bättre på mina tankar och intryck.

Allting är så symmetriskt. Allt är så jämnt. Det finns ingenting som inte ser perfekt ut. Otroligt starka syner när jag sluter ögonen. Det är som de vackraste fyrverkerier.
Jag börjar reflektera över mig själv. Varför har jag ibland så dåliga tankar och misstror mig själv? Jag vet ju och har egentligen alltid vetat vad som är jag och vad som är förvirrade tankar. Helt plötsligt fylls jag av fullständig eufori och börjar nästan gråta av lycka. Jag har ingenting att frukta och har aldrig haft. Jag vet sanningen och har alltid vetat den. Allt är så självklart. Så otroligt självklart
Detta var kanske min starkaste spirituella upplevelse någonsin. Kommer förhoppningsvis aldrig återvända till mina tidigare negativa tankar.

"Jag har blivit renad. Nu kan vi gå hem" Säger jag till min vän. Vi börjar röra på oss.

Desorientering

Efter en stunds vandring börjar jag känna mig osäker. Var är vi??? Det har börjat skymma på. Skogen är så mörk och sluter sig om oss. "är vi på väg hem eller bort?" frågar jag min vän. Han rycker på axlarna. Frågar igen, samma svar. Känner att rädslan kommer krypande men slår bort den. Inget farligt kan egentligen hända. Lyckas tillslut förstå var i skogen vi befinner oss och lättnaden är enorm men jag har förlorat den perfekta känslan jag hade innan. Besvikelse.

Vägen hem. Effekten börjar avta.

Vi är ute ur skogen och vandrar längs vägen. Känner att jag börjar landa men är fortfarande ganska borta. Vid 22:00 är jag nästan normal igen.

--------------------------------------
Hoppas min rapport blev bra Blev lite trött i slutet av skrivandet

Z1
Citera
2012-07-29, 22:12
  #2
Medlem
x60surfs avatar
Måste varit extremt coolt att se älgar på en tripp! Uppfattade inte riktigt hur lång tid det tog för svamparna att slå... 3/5
Citera
2012-07-29, 23:30
  #3
Medlem
Z1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x60surf
Måste varit extremt coolt att se älgar på en tripp! Uppfattade inte riktigt hur lång tid det tog för svamparna att slå... 3/5

Ja det var otroligt! Som sagt så förlorade jag tidsbegreppet där (eller tiden blev helt ointressant snarare) men gissar på ca 45 min till en timme
__________________
Senast redigerad av Z1 2012-07-29 kl. 23:33.
Citera
2012-07-30, 02:00
  #4
Medlem
Douche-chills avatar
Trevlig läsning. Måste varit häftigt att se älgar i ett trippat tillstånd. Hur nära kom ni dom? Skulle velat ha en längre utläggning angående dina negativa tankar och din reningsprocess men bra tripprapport hur som helst. En stark sexa av 10 möjliga.
Citera
2012-07-30, 08:56
  #5
Medlem
02-02-2012s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Z1
Man 18 år 183 cm 67 kg (ca)
5 g B+ (dock minskas effekten en del pga medicin jag tar)
Citera
2012-07-30, 10:21
  #6
Medlem
Z1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Douche-chill
Trevlig läsning. Måste varit häftigt att se älgar i ett trippat tillstånd. Hur nära kom ni dom? Skulle velat ha en längre utläggning angående dina negativa tankar och din reningsprocess men bra tripprapport hur som helst. En stark sexa av 10 möjliga.

Vi var väl en 15 meter ifrån. Vågade inte gå närmare.

Vill inte skriva så detaljerat om min reningsprocess då det är för personligt. (just detta konto är inte super anonymt heller) Kan iaf säga så mycket som att allt negativt man tänkte om sig själv och andra helt plötsligt visade sig för vad det var och alltid har varit, en onödig illusion. Just detta att jag egentligen alltid hade vetat om detta var en viktig del av upplevelsen.

"När du känner rädsla och mörker titta upp och inse att det aldrig någonsin var där" - "Hörde" detta eller snarare kände det som genom telepati bland annat.
__________________
Senast redigerad av Z1 2012-07-30 kl. 10:26.
Citera
2012-07-30, 14:28
  #7
Medlem
Z1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 02-02-2012
:d
??
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback