2005-03-17, 15:17
#13
Citat:
Ursprungligen postat av Icke-socialist
Listan är skit. Ställen med effektiv polis kommer högt upp och ställen med anarki kommer långt ned. Var i en annan tråd om detta och nån bondhåla kom hög(s)t. Enligt uppgift hade polisen där tagit tag i ungdomarna med hårdhandskarna och då kommer man ju såklart högt upp om man är effektiv. Listan borde inte kommit till och ni kan helt bortse från den det är rent trams.
Det ligger nog väldigt mycket i det du skriver, ja. Du skriver visserligen samma sak som jag, fast med andra ord. För att lagen i ett område skall fungera så krävs det bland annat att medborgarna vågar anmäla. Dessutom måste de skyldiga kunna dömas för att synas i statistiken. Ta t.ex. barnrånet som det stod om i Aftonbladet förra veckan. Endast en av fem kommer att åtalas eftersom att de övriga 4 var under 15 år. Vipps så förvandlas 5 grovt kriminella ungdomar till 1.
Malmö är den stad i Sverige där en person löper störst risk att bli rånad. Enligt Malmöpolisen begås dessa rån till över 90% av invandrare (läs muslimer). Övriga 10% kan jag tänka mig är tredje generationens invandrare samt förvirrade hiphopsvenskar som hänger med som svansar på blattegängen. Är det då troligt att området med mest muslimer i den mest kriminella staden i Sverige inte ens är med på en topp 100-lista?
