Har en Audi A3 1.6 (-03) som verkar läcka någon oidentifierbar vätska efter man kört kortare sträckor, och backar - konstigt nog.
Om jag t.ex. kör en kilometer, och sen backar in på en parkeringsplats så verkar det komma en vätska från vänster framdel. Jag har provat lukta på det och enligt min mening är det helt vanligt vatten. Glykol, bromsvätska eller andra vätskor som kan tänkas läcka borde ju ändå lukta något.
Har aldrig lagt märke till detta förut, men misstänkte först att det helt enkelt bara kunde vara kondensvätska från ac. Är detta möjligt? Syns tydligt att någon slags vätska läcker ut om man backar in i en parkeringsplats t.ex.
Kollade självklart vätskorna och de ser alla ut att vara uppfyllda. Har inte heller märkt att det skulle läcka någonting när bilen står stilla, eller när man kör framåt.
Är det helt enkelt AC:n och inget man behöver tänka på eller borde jag ta in den på verkstad för att kolla?