Citat:
Ursprungligen postat av TheyWillKillUsAll
När det gäller Michael Jackson och andra artisters död är jag beredd att hålla med dig om att det känns tveksamt att en hemlig organisation skulle lägga tid på att mörda dessa människor.
Men att ifrågasätta 9/11 är inte bara något som galna foliehattar i hemmagjorda skyddsrum gör. Över en tredjedel av alla amerikaner tror inte på den officiella versionen av vad som hände. Mängder av forskare har slagit hål på mycket av det som beskrivs som bevis för den samma. Det finns givetvis mer eller mindre skruvade teorier om datoranimerade flygplan i direktsändning osv. men dessa tokiga hypoteser behöver inte betyda att den officiella versionen är sann.
Personligen tror jag att Bush-administrationen, minst, kände till attacken och sket i att göra något åt saken eftersom dom visste att det skulle ge dom svängrum att invadera Irak. Precis på samma sätt som FDR lät attacken på Pearl Harbor ske för att få med Amerika i WW2. För du tror väl inte att USA gick in i Irak för att "befria" det irakiska folket? I värsta fall var hela 9/11 ett insider-jobb med kontrollerade sprängämnen. Det räcker bara att se tornen falla så perfekt för att ialla fall börja tänka i dom banorna. Jag har varit vid Ground Zero och det var fan inte mycket förstörelse på kringliggande byggnader om man ser till mängden stål och betong som har fallit ner där.
Vill bara förtydliga att jag inte blint tror på Illuminati, jag gillar inte heller att just det hemliga sällskapet blivit synonymt med NWO-konspirationer.
Tack! Nu börjar vi komma nån vart, det var precis såhär jag menade att man ska göra om man vill framföra en konspirationsteori på ett trovärdigt sätt. Isolera den och argumentera den. TYVÄRR så är 9/11 så genomsyrat av olika teorier och tankar så jag vet inte heller riktigt vad jag ska tro. Jag tror INTE att det var planerat och genomfört av USA (jag tror på den officiella Al-Qaida-teorin), men jag är övertygad om att USA utnyttjade vad som hände för sina egna syften. Jag tror det var flygplanen och efterföljande brand som fällde tornen, och jag tror absolut inte på bombteorierna. Men, jag tänker tyvärr inte ge mig in i en diskussion om detta eftersom jag: 1. bara är 95% övertygad och 2. Inte är tillräckligt påläst om just detta. (vem fan är det å andra sidan med alla teorier som flyger runt, jag skulle nog påstå att de enda som inte vet vad dom pratar om är de som säger att de helt säkert vet vad som hände).
Men, tack för ett klokt och sansat inlägg i en helt infekterad tråd!
PS: Jag tror inte USA ville "befria" Irak, men, i motsats till dig, så tror jag inte att FDR visste om och tillät Pearl Harbor. Det tror jag var vad det såg ut att vara, ett oväntat angrepp från Japans sida.
PPS: jag har också varit vid Ground Zero, dock innan det var Zero.., och jag har aldrig ansett det konstigt (ok lite kanske) att tornen inte fällde fler hus runtomkring - de föll ju väldigt rakt och det var inte direkt pissavstånd till husen intill....