Citat:
Ursprungligen postat av
Xtrodinary
Då har du alltså inte kommit speciellt långt än om man anser efter dom rankerna som finns.
Grad 8 av 11 möjliga är inte lågt, det är högt. Det funkar inte som du tror, att graderna 12-33 skulle kunna läggas de svenska 11. Grad 33 i det amerikanska systemet motsvarar svenska grad "XI", Riddare och Kommendör med Röda korset.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xtrodinary
Nja finns många anledningar varför just SÄPO är förknippat till Frimurarorden . Kort o gott , alla som sitter på dom högsta o viktigaste positionerna i samhället är Frimurare av en anledning , inte av ren slump. Och det är dom som sitter på dom högsta graderna.
Den som orkar att korsläsa medlemsmatrikeln mot ex. riksdagsledamöterna, riksdagskanslierna, regeringen och de politiskt tillsatta tjänstemännen i departementen (har gjort det en gång) kommer att hitta att det är ca mindre än 5% som är frimurare, och det finns inget som pekar på att andra sektorer, som näringslivet, skulle vara annorlunda. Det säger sig självt att det är så få. Dels finns många kvinnor som är aktiva i samhället och de kan inte vara frimurare. Av männen, så är en mycket liten del av dem kristna. Av de kristna, så är det i sin tur en mycket liten del som tycker att ordenssällskap är viktigt.
Citat:
Sen visst finns det olika yrkesgrupper som lantbrukare , kyrkohedar , socionom osv. Men saken är att dom kommer aldrig når dom högre graderna av enkla anledningar.
Alla kan förr eller senare nå grad X. Grad R&K ("XI") är för dem som är provinschefer samt de som verkar i ordens högsta ledning. Vilka alla dessa är, och vad deras yrkestitel är, framgår klart av matrikeln, som finns på stadsbiblioteken. Du kanske ska läsa den först, i stället för att fantisera.