Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-07-17, 00:06
  #1
Medlem
På uppmaning av moderator och för att undvika OT-inlägg i stora ESC 2013-tråden skapar jag denna.

I maj nästa år hålls Eurovision song Contest på Malmö arena.

Malmös befolkning består, som känt, av stora grupper muslimska personer - speciellt från Mellanöstern och Afrika. Under en match i tennis mellan Sverige och Israel 2009 i Malmö gick många muslimer ut i våldsamma protester mot Irael av religiösa, krigsrelaterade och hatiska skäl. Kan något liknande hända nu, med tanke på att Israel är ett av de länder som deltar i tävlingen?

Själv hoppas jag på lite spänning, typ en bomb eller två. Det kanske får övriga Europa att inse hur pass misslyckad invandringspolitiken i Sverige faktiskt är.

- Tror ni någon eller något terrornätverk planerar attacker mot ESC, och vad i sådana fall?

- Vad skulle ett terrorattentat mot ESC resultera i? Skulle det gynna högerradikala och konfirmera deras påståenden om "hotet from Islam", eller skulle Sverige skrika efter fler våldsamma invandrare?

- Borde inte Ilmar Reepalu, Malmös "starke man" inse vilket hot han utsätter både åskådare och invånarna i Malmö för?

- Finns det några möjligheter att icke-muslimer/-invandrare planerar något? Typ SMR eller liknande? Eller har de kanske lite mer vett i skallen än så...?

Ja, vad tycker ni och tänker?
Citera
2012-08-05, 01:08
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hoaz
Själv hoppas jag på lite spänning, typ en bomb eller två. Det kanske får övriga Europa att inse hur pass misslyckad invandringspolitiken i Sverige faktiskt är.

På denna front håller jag med dig, Sveriges invandringspolitik är en av de sämsta enligt mig. Svenskarna behöver ett "Wake up call".
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback