Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-07-15, 10:34
  #1
Medlem
Jo, saken är denna att jag funderar väldigt starkt på att byta bil nu under hösten.

Bilen jag har idag är en fullutrustad Saab 9-3 1,9ttid Aero -08. (Dvs inbyggd nav, bose-sound, premium-läder, allt el, taklucka osv..)

Jag är väldigt nöjd med den bilen men den börjar bli några år och garantierna har gått ut samt att bilen har varit i princip felfri sånär som på en generator som havererade. Så innan ev strul är tanken att byta bil.

Min budget för en ny bil är ca 400 000:-

Jag har en del krav:
- Diesel
- Hyfsat rymlig (Det ska gå att knöla in 3-4 pers + packning för att åka en längre tur)
- Den skall vara ny, begagnad bil är inte intressant
- Dragkrok
- Bra stereoanläggning som klarar streaming via bluetooth.
- Vettigt nät med service-verkstäder
- Fyrhjuldsriven (Inget krav men jag ser klara fördelar med en fyrhjulsdriven bil)

Jag har börjat titta på dessa:
BMW: X1, 3-serie, 5-serie.
Audi: Q3, A4 och A6.
Volvo: V60, V70, XC 60,
VW: CC, Passat, och Passat Alltrack.

Är det någon här som har erfarenheter av nämnda bilar eller har tips på ytterliggare vettiga alternativ?

Mest "Bang for the buck" känns som VW just nu, en mer eller mindre fullkryssad CC alt passat Alltrack landar på ca 400 000:-.

Dock är jag lite kluven till en "stor" familjekombi, jag är 26 år och har inga barn och det lär inte komma än på ett par år.
Citera
2012-07-15, 12:26
  #2
Medlem
provocative77s avatar
Vänta till hösten när V40 kommer igång att säljas. Tittade på den för en vecka sedan o där har verkligen Volvo lyckats.
Läste även en körressension där de körde den o en likvärdig BMW. Den smiskade upp BMWn riktigt duktigt.
Har själv testat Volvos D4 o blev mkt imponerad.
I övrigt är inte jag rätt person att ge råd om nya bilar då jag ev ska köpa min första framöver o inte är intresserad av annat än en Volvo.
Citera
2012-07-15, 12:34
  #3
Medlem
stonerfuzzs avatar
Audi audi audi audi!
Citera
2012-07-15, 12:37
  #4
Medlem
cem77s avatar
Subaru Legacy eller Outback? Dock ska du kanske vänta ett år isåfall då det är modellskifte på väg.
Citera
2012-07-15, 13:47
  #5
Medlem
Du får en..

Volvo V60 (inte lika stor som V70 men "lagom" rymlig för dina behov gissar jag på)
D4 (AWD) - fyrhjulsdrift
R-design
Automat
Lädersäten

för..

375.000

(du kan givetvis välja till en eller flera produkter)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback