Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-07-12, 21:02
  #1
Medlem
Har nyligen fått abilify utskrivet mot de maniska perioderna min bipolära sjukdom medför. Ikväll är tanken att jag ska börja med medicinen.

När jag läser bipackssedeln och söker efter fakta på nätet blir jag dock väldigt orolig. Det står om plötsliga dödsfall och problem med hjärtat, kommer upp filmer på youtube som heter "abilify kills" osv.

Hur allvarligt bör jag ta detta? Finns det någon som har erfarenhet av medicinen?
Citera
2012-07-12, 21:16
  #2
Medlem
jag äter abilify mot mani och psykos, funkar väldigt bra. men känner inte igen något om dödsfall. grejen är att dom måste skriva ut det på bipacksedeln om någon som äter abilify har dött plötstligt.
Citera
2012-07-12, 21:31
  #3
Medlem
hydracrucibles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inhalering
Har nyligen fått abilify utskrivet mot de maniska perioderna min bipolära sjukdom medför. Ikväll är tanken att jag ska börja med medicinen.

När jag läser bipackssedeln och söker efter fakta på nätet blir jag dock väldigt orolig. Det står om plötsliga dödsfall och problem med hjärtat, kommer upp filmer på youtube som heter "abilify kills" osv.

Hur allvarligt bör jag ta detta? Finns det någon som har erfarenhet av medicinen?

Har ingen erfarenhet, men drogens farmakologiska profil tyder på att den ska vara relativt säker och inte orsaka hjärtproblem för friska människor.
Den kommer definitivt inte att orsaka plötslig död, hjärtstillestånd eller dylika livshotande problem om du har ett friskt hjärta och inte tar hjärnstimulerande droger eller droger som kan interagera med Abilify.
Det är dock en antipsykotisk drog, så om du känner allvarliga obehag eller känner att det kan sluta illa så bör du kontakta din läkare för att eventuellt se över om Abilify är rätt drog.

Däremot så ska du inte läsa internet för att veta alla negativa effekter som kan uppstå av drogen,
alla människor reagerar olika med medicinska droger, vissa bra, andra dåligt, en del blir tydligen väldigt mytomaniska och inspirerade att hitta på låtsasproblem.
Citera
2012-07-13, 11:54
  #4
Medlem
Åh, okej. Dessa dödsfall kan alltså berott på helt andra saker? Känns skönt att höra att medicinen fungerar bra för andra!

Betryggande att höra att det nog inte är några problem. Behövde nog höra det från någon. Blir lite hypokondrisk när jag läser bipackssedlarna till alla dessa mediciner.

Har börjat ta den nu i alla fall, och jag lever fortfarande! Tack så jättemycket båda två!
Citera
2013-08-31, 22:24
  #5
Medlem
Jag har fått Abilify som jag ska börja med från och med imorrn... Och jag är så jävla livrädd.
Har ju alltid velat undvika neuroleptika och hittills vägrat det så gott jag kan, tackat nej till zyprexa och seroquel. Jag har ingenting som jag anser behöver medicineras med neuroleptika, det enda jag har är just en överhängande rädsla om att jag är hjärtsjuk trots att jag har tagit EKG både i arbetsläge och under vila, just för att jag ofta upplever att jag har ont i hjärtat, hög puls, stickningar och smärtor i vänsterarmen, och massor av sånt. Något min läkare liknar vid någon slags OCD... Att jag tror att jag ska dö så fort jag går hemifrån och anstränger min kropp osv.

Så nu när man ska börja med Abilify så är ju rädslan i taket när man läser "plötslig oförklarlig död" och "hjärtinfarkt" under biverkningarna, när anledningen till att jag ska ta tabletterna är för att jag ska sluta tro att jag ska ramla ner död och/eller få en hjärtinfarkt.
Känns ju efterblivet att jag ska behöva äta den.

Men sanningen att säga, hur farliga är dom här medicinerna? Min läkare säger om dom flesta medicinerna, inklusive Abilify "det är en snäll medicin! jag skulle skriva ut det här åt gamla och hjärtsjuka patienter, inget farligt alls!" men känns som att hon skulle säga det om cyanidpiller också om det fanns som läkemedel.
Jag är livrädd för att dö till den graden att jag inte lever, tjänar det ens någonting till att ta Abilify mot ångesten som kommer med att jag jämt tror att jag ska dö?
Citera
2013-09-03, 10:09
  #6
Medlem
sephines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PostCollapse
Jag har fått Abilify som jag ska börja med från och med imorrn... Och jag är så jävla livrädd.

Hur gick det, har du börjat?
Citera
2013-09-05, 09:13
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sephine
Hur gick det, har du börjat?
Nej, jag har ju inte det... Stod med pillret i handen och bara "men äsch, jag provar nu!" och sen kom dom andra tankarna "men tänk om jag dör idag då? NEJ JAG KAN INTE."... såeeh.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback