Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-07-10, 22:14
  #1
Medlem
MissIceCools avatar
Hej, har i tidigare trådar diskuterat med folket om hur mycket jag verkligen vill ha en hund.
Efter många många funderingar mellan siberian husky och labbe lutar det sig typ 70% åt labrador just nu.
Jag har gått över min ekonomi, boende, fritid etc. Och har all tid som behövs samt råd att ta hand om honom med.

Jag har tänkt skaffa honom nästa sommarlov. Alltså i maj månad ungefär så att jag har hela sommarlovet på mig att lära känna min nya vän och lära de enkla grejerna (kissa ute, vara hemma själv i 1-2h) osv.

Jag har min kille som stöd ifall det skulle bli ändrade planer med boende eller ekonomi. Skulle det skita sig har jag min familj.

Jag tänkte dock på hur jag får kontakt med en seriös uppfödare. Ni här kanske har erfarenheter?
Vad ska man akta sig för? Jag bor i GBG-Borås området men kan tänka mig åka lite längre bort för att hämta vovven.

Och när är bra tid att ta kontakt med uppfödaren?
Jag kan allt om hundrasen, dess bakgrund, hur de trivs och hur mycket fritid de kräver. Jag är redo för allt.
Behöver dock lära mig lite mer om deras mående när jag hämtar honom från uppfödaren, vad jag måste tänka på etc. Vill inte bli lurad med en sjuk hund t.ex.

Tackar på förhand!
Citera
2012-09-11, 13:11
  #2
Medlem
Att få tag i en bra uppfödare är inte alltid lätt. Jag skulle rekommendera dig att utgå från SKKs hemsida, där har de listor över uppfödare som är anslutna. Det finns dock inga garantier för att alla är bra ändå. Om uppfödaren har en hemsida så studera den noga och kritiskt. Vad har de för mål med sin uppfödning? Hur länge har de varit igång med hunduppfödning? Hur har hundarna det, bor de i hundgård eller inomhus tillsammans med familjen? Är uppfödaren intresserad av vidare kontakt med valpköparna? Ja, det finns massor av saker att titta på. När du känner att du hittat en kennel som du är intresserad av så kontakta ägaren på telefon, eller ännu bättre: åk dit! Kolla gärna runt på internet och se ifall du kan hitta andra som köpt hund från den kenneln, vad tyckte de? Om allt känns bra och du och uppfödaren får förtroende för varandra, så slå till. Det finns som sagt inga garantier, men då har du gjort vad du kunnat för att ge dig och din hund de bästa förutsättningarna för ett härligt liv tillsammans.

Vad gäller hälsa är höfter och armbågar ett problem inom rasen, liksom hos många andra stora raser. Kolla att båda föräldrarna är HD/ED-röntgade med bra resultat. Föräldrarna skall också vara ögonlysta.
Inavelsgraden kan också vara bra att titta på, enligt RAS (rasspecifik avelsstrategi) är målet att den skall bibehållas under ca 2%, personligen ser jag dock helst en valp med 0% inavelsgrad.
Andra saker man kan titta på (vilket inte är ett måste) är olika slags meriter; utställningar, MH, jaktprov osv.

Lycka till med ditt eventuella valpköp och grattis till ett bra val av ras!

Hurbas
Citera
2012-09-11, 13:25
  #3
Medlem
provocative77s avatar
SKK, SSRK är generella hundklubbar. Där ska du inte söka uppfödare. Ge dig på rasklubben. De uppfödare som finns där är "godkännda" av föreningen.
Det du ska fundera på är om du ska ha en standardlabbe eller en jaktlabbe.
Är en jävla skillnad på de två varianterna o alla uppfödare hävdar att det är just deras variant som är den riktiga labradoren.
Personligen hade jag valt en jaktlabbe. Men det man riskerar är en nervös hund som är starkt behäftade med höftledsdysplasi o epelepsi. Min uppgifter om sjukdommarna är närmare 10 år gamla så det kan ha förbättrats.

Här kommer iaf en länk till Labbeklubbens uppfödarsida.
http://www.labradorklubben.se/uppflista.html
Citera
2012-09-11, 22:09
  #4
Medlem
Det är när jag sitter och kikar på vissa uppfödares aktuella valpkullar som jag personligen tycker att SKKs hemsida är lättare att utgå ifrån ifall man vill kolla stamtavla, veterinärdata och liknande snabbt och enkelt. Men givetvis har provocative77 helt rätt! Labradorklubben är att föredra när du letar uppfödare. Gick lite för snabbt där helt enkelt!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback