Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
Det är den enda boken som har förklarat så mycket om hur världen ser ut och kommer se ut, och har varit så exakt.
Det som skiljer koranen från bibeln och andra religiösa böcker är att dem andra har skrivits av människor, koranen är guds ord som profeten muhammad(PBUH) har översatt.
Det finns bevis på att Muhammad(pbuh) har existerat.
Var har du bevis för det här vrickade påståendet?? (Koranen duger inte som bevis)
Mitt motpåstående är att Galacticus är universums skapare och silversufraren hans profet!
Det står i div Marvel Comics tidningar, its a fact!
Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
Det står skriver i koranen hur jorden ser ut, om hur atomerna utgör all materia, att svåra sjukdomar(aids)REALLY?? kommer komma utan botemedel och döda många, om hur man kommer märka att den sista dagen är nära(tiden kommer gå fortare, detta har bevisats hända och jag + många andra känner att tiden går bara fortare för varje år), något annat tecken som visar att sista dagen är nära är att befolkningen kommer bli sjukare och sjukare.
Det står inte i koranen, nån gubbe med skägg har tolkat texten åt det hållet och du gick på det!
Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
Med det menar jag att flera våldtäckter sker, mer mord. Homosexualitet blir mer och mer accepterat.
Alla dessa tecken ser dem flesta som 2012 tecken, men vad det egentligen är.. är en befolkning som går mer och mer isär.
Det finns en anledning till varför islam är den religion som folk konverterar mest till i nuläget.
Har vi nån länk till detta.
Förövrigt..Hur intim är du med din gud?? Är ni inte på gränsen till homo, du och han?
Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
Dock tycker jag dem roligaste är ateister, varför? Jo för att dom är så pass naiva så att dem verkligen tror att allt detta skedde av en slump. Hur kan man intala sig något sådant, ni såg inte er morsa när ni var foster i hennes mage, varför ska ni inte tro på det ni ser? Ser ni luft? Ser ni känslor?
Och hur kan man inte se att det fanns en mening till att jorden skapades o vi människor? Var det en slump att jupiter är där den är? När den skyddar oss från asteroider,
var det en slump att positionen på jorden från solen var så perfekt, så att det inte blev för kallt eller för varmt för att man ska leva på jorden?
Allt är en slump, det är vad ni tror på?
Japp, ungefär så, hur är det med Mohammeds flygande häst? Är den parkerad i himlen eller kan man få se den i nåt stall i Mecka??
Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
Sedan får ni för er att muslimer lever i en fångad värld där dem inte får göra vad dem vill göra, det är jävligt roligt det. Vi får inte dricka alkohol, för att det kan skada kropp och sinne vilket det gör. Vi klagar inte, det vi slipper är dagar då vi är helt bakis, gjort något vi inte minns, vi slipper leverskrumpnad, och chans till alkoholism.
Gud den allsmäktige har förbjudit det som skadar kropp sinne och själ, och det är vi glada för.
Förutom att skada andra då!!, stena lite bögar och halshugga otrogna!
Citat:
Ursprungligen postat av 4BD1
edit: Alla "Bevisa att Gud finns" svar, det enda en muslim kan göra är att referera till koranen. Det är inte så att vi besitter en hokuspokuskraft som gör så att vi kan trolla fram Gud i mänsklig skepnad.
edit2: du som säger att det finns olika inriktningar på koranen, vad menar du? Det finns ett exemplar och det är den muslimer läser, annars får du gärna länka något som förklarar att olika koraner har " speciella inriktingar"
Funkar inte så Musse, du är en hamster, runt runt ..i cirklar!