Citat:
Ursprungligen postat av Handfast
Det handlar inte om vad jag tror och anser. Det handlar om vad dina ord avslöjar om dig, dom förtäljer ganska tydligt att du är en vidrig människa.
Detta är inte mina ord. Ljug inte om mig detta är ord hämtade ur heliga koranen.
”Och de säger: ’Det finns ingenting annat än detta jordiska liv; vi kommer inte att återuppväckas [från de döda].¨Om du kunde se dem när de förs fram inför sin Herre [och] Han säger: ’Är inte detta den sanna verkligheten?’ [och då] svarar de: ’Jo, vid vår Herre! Så är det!’ [Då] skall Han säga: ’Smaka nu straffet för ert förnekande av sanningen!’” [Koranen 6:29-30]
”Förlorarna denna Dag är de som förnekade sanningen, som förnekade Domens dag! Ingen förnekar den utom den som överträder alla förbud och som sjunkit i synd, den som, när Våra budskap läses upp för honom, säger: ’[Det där är bara] sagot från förfäders tod!’ Nej [de är lögnare]! Det [onda] de har gjort har förlamat deras hjärtan! Nej! Denna Dag kommer de och de kommer helt säkert att brinna i helvetets eld, medan de [hör enb röst] säga: ’Det är detta som ni brukade kalla en lögn!’” [Koranen 83:10-17]
”Men detta är inte nog! Det som de förnekar är den Yttersta stunden – och för dem som förnekar den Yttersta stunden har Vi en flammande Eld i beredskap.” [Koranen 25:11]
”De som framhärdar i att förneka sanningen i Guds budskap och [människans kommande] möte med Honom, för dem är allt hopp om Min nåd och Min barmhärtighet ute och [i det kommande livet] väntar dem ett svårt lidande.” [Koranen 29:23]
”Och de skall ställas upp på rader inför din Herre [och Han skall säga:] ” Ni har [nu] kommit inför Oss så som vi först skapade Er, trots era påståenden att Vi inte skulle kalla er till [detta] möte. Och boken [där allt i människans liv är upptecknat] skall läggas fram, och du får se de trotsiga syndarna ängslas inför dess innehåll och höra deras rop: ”Vi är förlorade! Vad är detta för bok, som varken utelämnar små felsteg eller grova överträdelser?” I den skall de få återse [alla] sina handlingar; men din Herre skall inte låta någon tillfogas orätt.” (Koranen 18:48-49)
”Den som låter sig vägledas, vägleds till nytta för sig själv; och den som går vilse, går bara vilse till skada för sig själv...” (Koranen 17:15)
”TIDEN FÖR Åtskillnadens dag [då de goda skall skiljas från de onda] är fastställd. Det är den dag då det skall stötas i basunen och ni skall skynda fram [ur gravarna] i myllrande massor, och himlen skall öppnas som [om den varit försedd med] portar och bergen skall tona bort som hägringar.”