Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-07-08, 05:29
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chibariku
Har du kört viskningsleken nån gång, saker har en tendens att ändras efter tidens gång. Varför skulle annars shia och sunnimuslimer ha olika inriktningar?


Så här ligger det till tror jag. I Koranen står det en massa historia (antagligen så att vi ska lära oss från de eller fan vet jag(?))
Den historien handlar om 2 viktiga gestalter som ska vara förebilder. De historiska gestalterna ska ha hamnat i fejd och man kan inte riktigt tolka vem som har rätt och vem som har fel. Där uppstår problemet. Vissa väljer att stödja den ena snubbens gärning, vissa väljer att stödja den andra. Det skapar två olika inriktningar, och det är absolut inte menat att det ska vara så.
Citera
2012-07-08, 06:14
  #14
Medlem
Kesslers avatar
Varför tro när man kan veta saker?
Citera
2012-07-08, 06:19
  #15
Medlem
pellefan87s avatar
Så himla korkat att religiösa alltid ska komma och be oss motbevisa deras uppfunna gud. Hävdar man något, är det väl upp till personen i fråga att bevisa detta?

Det är ju som att jag skulle sitta på FB och skriva att jag har den längsta FB-dasen världen skådat, 40cm+, och samtidigt be er motbevisa mig.

Nej, religiösa saknar logiskt tänkande...
Citera
2012-07-08, 07:06
  #16
Medlem
Raketlennys avatar
Varför krångla till det? Din kompis tror att det finns en gud som det inte finns ett enda bevis för. Borde inte diskussionen ta slut där?
Citera
2012-07-08, 07:34
  #17
Medlem
Sthus avatar
Resultatet!

Islam tillhör de absolut blodigaste religionerna genom historien, sett till antalet troende bland de största religionerna.

Förhållandena i islamistiska länder är vidriga om vi har mänskliga rättigheter som norm, och så vidare...

Islam bygger också väldigt mycket på kristendomen, samt judendomen, vilket gör dem mer till ett plagiat än ett original.

Att Koranen (stor bokstav) inte har redigerats tyder på att islam (liten bokstav) saknar förmågan att utvecklas, vilket jag anser är en av de viktigare delarna av en religion, och därför uppstår hela tiden en spänning mellan islam och ett samhälle.

Väldigt få muslimer anser att Koranen har fel angående vissa saker, som kanske var norm på 600-talet, och få förändringar har gjorts. Istället tycks de flesta anse att Koranen är ofelbar vilket i mina ögon gör dem bokstavstroende, islamister och fundamentalister som bl.a inte stödjer mänskliga rättigheter.

Koranen är felaktig på sina ställen men detta motargumenteras ofta genom att en muslim drar upp helt andra saker som skall fungera som motbevis för ens påstående. Motsägelsen är stor inom islam, liksom andra religioner, men för många muslimer fungerar dessa som en alternativ sanning. Hyckleri, motsägelser och felaktigheter tycks inte existera inom islam vilket är en av anledningarna till att islam haltar efter i utvecklingen - för om något inte är fel, hur ska det då kunna utvecklas?
Citera
2012-07-08, 08:38
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PecsPerfection
Jag gillar filosofi och ställer ofta frågan: Varför existerar vi? Vad händer när man dör?
Jag respekterar andras åsikter, religiösa åskådningar osv. Men misstaget många gör är att de går igenom livet med endast ett tankesätt, där den personen bor fast i sin egen tro och dumförklarar någon som tror annorlunda. Vare sig man är troende, icke-troende, eller tror att mullvadar är utomjordingar som kommer att döda oss med en zombie-armé, så är personen i fråga övertygad om att han har rätt och trycker undan allting annat. Det leder till att han inte kommer skapar konstruktiva argument för att han bara känner till den ena sidan av argumentet.

Så är det nånting jag lärt mig är det att inte ta del av ett argument om jag inte känner till båda parterna av argumentet.

Slutsats: Dumförklara inte någon bara för att han tror på något du inte tror på, även om du tycker det är rent trams. Även om bevisbördan ligger på den som hävdar att något existerar så säger man antingen något konstruktivt, eller ingenting alls. För även om man inte behöver motbevisa så kan man ge åsikter om varför man inte tror på x.


Jag tycker du ska lyssna på lite föreläsningar av stephen hawkins. Tror du kommer finna hans teorier om universum mer realistiska än tex. Islam.
__________________
Senast redigerad av Married2mj 2012-07-08 kl. 08:41.
Citera
2012-07-08, 09:13
  #19
Medlem
Blåbärskungens avatar
http://www.youtube.com/watch?v=SJfqmZ0cuek
Citera
2012-07-08, 09:19
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PecsPerfection
"Men hur kan du veta att någon inte har omredigerat Koranen" frågade jag, varpå han svarade "Varför tror du att man lär sig Koranen utan till? Ord för ord och vers för vers. Jo, för att försäkra sig om att sånt inte sker". - Och det gör tydligen alla nya generationer av muslimer. Så i grund och botten skulle det märkas av om Koranen omredigerades.


Det är en väldigt vanlig tro bland muslimer att Koranen aldrig har ändrats. Den religionsvetenskapliga forskningen är dock tydlig på den punkten; Koranen har förändrats väldigt mycket genom århundradena och hela verser har både strukits och tillkommit.
Citera
2012-07-08, 10:01
  #21
Medlem
Ehhh...s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PecsPerfection
Det fortsatte till det steget då han sa att det faktiskt står i Koranen att jorden är rund och även atomen nämns i koranen, och koranen skrevs ju innan detta bevisades vetenskapligt.

Att jorden är rund kände man till långt innan Koranen och teorin om atomen brukar man tillskriva Demokritos, en grekisk filosof som verkade ungefär 1000 år innan Muhammed.
Citera
2012-07-08, 10:17
  #22
Medlem
keyboardwarri0rs avatar
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1CLjYHqfilE

"..religion ger människor en orsak att inte behöva tänka själv.."
Citera
2012-07-08, 10:47
  #23
Medlem
JacquesCartiers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PecsPerfection
Jag är ateist och relativt hatisk mot religion. Men Idag argumenterade jag med en polare som är muslim. Det hela började med att jag påstod att religion är roten till all ont i världen. Jag refererade direkt till förhållandena i öststaterna. Han frågade mig varför, varpå jag svarade att religion har så många regler som sätter begränsningar på individen härav säger att du inte får göra si och att du måste göra så. Han som har läst Koranen sade att jag är hjärntvättad och har helt fel uppfattning om Islam.

Det fortsatte till det steget då han sa att det faktiskt står i Koranen att jorden är rund och även atomen nämns i koranen, och koranen skrevs ju innan detta bevisades vetenskapligt. "Men hur kan du veta att någon inte har omredigerat Koranen" frågade jag, varpå han svarade "Varför tror du att man lär sig Koranen utan till? Ord för ord och vers för vers. Jo, för att försäkra sig om att sånt inte sker". - Och det gör tydligen alla nya generationer av muslimer. Så i grund och botten skulle det märkas av om Koranen omredigerades.

Han sa att grunden som bör följas är:
"You shall not take part in anything that harms you"
"You shall not harm anyone else"
"Do not talk behind anyone's back" (Man måste ge alla en chans att försvara sig)
Bara positiva grejer.

Sedan stämmer ju det också att extremister tar det till en helt annan nivå som ger oss väldigt dåligt intryck av Islam. Det är precis som att alla som går till gymmet inte tar det till så pass extrem nivå att de föredrar att bli/se ut som professionella bodybuilders.

Kunde inte motbevisa Islam med något som helst argument eller fakta. Hur går ni tillväga om ni hamnar i en sådan diskussion? Vad kan man använda för argument för att motbevisa Islam? Missförstå mig inte, jag är inte desperat efter motbevisningar. Utan jag befinner mig just nu i en identitetskris och vill veta vad jag egentligen ska tro på. Vill ha motbevisning! Hoppas nig tog er tid att läsa!

Att jorden är rund har man ju vetat länge. Ca 240 f.Kr. mätte Eratosthenes jordens omkrets med hjälp av vinklarna till solen på två olika platser, Alexandria och Syene.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes

Enligt islam så är det väl Mohammed som plitade ner Guds ord i Koranen, och han levde ju på 600-talet e.Kr, så det hade ju redan varit känt i århundraden.

Du får gärna be din vän komma med ett påstående om att atomen beskrivs i Koranen. När det gäller såna här saker så rör det sig om efterhandskonstruktioner, man vill se i texten vad vetenskapen har lärt oss långt senare. Du kan vara säker på att din vän kommer komma med något väldigt luddigt som går att tolka som man vill.

Sen som så många andra säger så är det ju svårt att motbevisa något som inte finns. Man måste titta på de positiva bevisen så att säga. Vad säger din vän om universums eller jordens ålder eller om evolutionsteorin? För detta finns det mycket goda belägg. Har du inte tillgång till några bra böcker i ämnet så kan ni kanske besöka ett naturhistoriskt museum? Där brukar finnas gott om information och objekt att beskåda. Det finns fakta, det finns belägg.

När det gäller religion (i detta fallet islam) så brukar man oftast försöka bevisa Koranen med hjälp av just Koranen.

"Koranen är sann för att det är Guds ord"

Motfrågan borde givetvis vara: Hur vet du att det är Guds ord? Vad har du för belägg för det? Det var ju trots allt Muhammed (har vi ens belägg att han fanns?) som skrev orden. Det var en ängel som talade till honom och förmedlade Guds budskap. Hade detta skett idag så hade en sån person blivit inlåst på mentalsjukhus. Hur vet vi att Muhammed inte var galen?

Med andra ord, vi har goda belägg för hur Universum utvecklats, och vi har goda belägg för evolutionsteorin. Religionen har inga belägg utöver att "Våra heliga texter är Guds ord och det är sanning, jag vet det". Vad är rimligast? Avgör själv.
__________________
Senast redigerad av JacquesCartier 2012-07-08 kl. 11:31.
Citera
2012-07-08, 10:53
  #24
Medlem
JacquesCartiers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ehhh...
Att jorden är rund kände man till långt innan Koranen och teorin om atomen brukar man tillskriva Demokritos, en grekisk filosof som verkade ungefär 1000 år innan Muhammed.
Intressant, det kände jag inte till. Men på den tiden var det ju på en filosofisk nivå, eftersom det inte fanns något sätt att undersöka teorin. När det gäller jordens omkrets så var det ju däremot testbart även på den tiden med hjälp av skuggor och matematik.
__________________
Senast redigerad av JacquesCartier 2012-07-08 kl. 11:05.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback