Citat:
Ursprungligen postat av Redax
Jo, men det vet jag, jag menar om vi så att säga ska sluta vara ett spontanland och övergå till att bara ta emot kvotflyktingar, som om det vore bättre. Man kan tro det av inlägget att döma. Som jag ser det får vi idag hit en hel del välutbildade som kan fungera i samhället, hur kul är det att enbart ta emot illitterata medeltidsmänniskor som tillämpar animism, demonutdrivning och faraoniska könsstympningar?
Min tanke med den här tråden var att lyfta fram
dels erkännandet,
dels att anhöriginvandring till dem som fått flyktingstatus inte alls behöver vara till glädje och fördel för de anhöriga.
Jag kanske, i nån slags ärlighetsnit, kan tillägga att jag tycker att det hedrar dig, Redax, när du presenterar dig som sympatisör till Miljöpartiet. Det hade jag själv också gärna velat göra. Men det kan jag inte för tillfället.
(Min personliga åsikt är positiv till arbetskraftsinvandring och positiv till kärleksinvandring. Men därtill befarar jag att vi är både naiva och oavsiktligt onda i vårt sätt att ta emot flyktingar och deras anhöriga. Enligt min egen uppfattning hade det varit bättre att, liksom Australien, internera alla utan identitetshandlingar.
Det hade också varit bättre om de som ville komma hit utan att ha arbete fick
bistånd i form av:
1/ en lånad friggebod,
2/ en dunk rent vatten i veckan
3/ rätten att odla ett par tunnland mark, och
3/ tillåtelse och hämta bränne till husbehov från närmsta skog.
Det hade gjort att alternativet "flyktingläger i grannlandet" framstod som lite mera lockande, samtidigt som det skulle ge invandrarna en rättvis bild av naturens villkor i Sverige.)