Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-07-02, 23:38
  #1
Medlem
SD via sin snyftkanal Avpixlat har idag kavlat ut en fin snyfthistoria om hur LRF "mobbar alltså själva".
Nån finurlig rackare i SD Botkyrka fick inte sin vilja igenom på en LRF-konferens när denne skulle försöka sig på att presentera SD prima skolpolitik som hämmar barns språkutveckling.

Citat:
Ursprungligen postat av avpixlat
Sverigedemokraternas representant i utbildningsutskottet Richard Jomshof har flera gånger försökt få vara med i LR:s (Lärarnas Riksförbund) seminarier och debatter, men hela tiden fått avslag.


Citat:
Ursprungligen postat av avpixlat
Som avslutning fick publiken med utrustning där de kunde välja knappar, rösta på vilket partis skolpolitik de föredrog. De Sverigedemokratiska representanterna kunde inte tro sina ögon när enbart sju av riksdagspartierna var valbara, SD fanns inte med som alternativ. I stället för SD fanns Lärarnas Riksförbund med som det åttonde alternativet.

http://avpixlat.info/2012/07/02/lara...orbund-mobbar/


Ska vi titta på vad avpixlat, ja förlåt, SD, har för skolprogram förutom agendan att hämma barns språkutveckling. Det de kallar förbud mot hemspråksundervisning:
Citat:
Ursprungligen postat av hemspråk
Hemspråk

Vi menar att det viktigaste när man befinner sig i Sverige är att man lär sig svenska. Att lära sig ett annat modersmål motverkar assimileringen in i det svenska samhället. Därför vill vi avskaffa den skattefinansierade modersmålsundervisningen och istället satsa dessa pengar på svenskundervisning. Vill man lära sig sitt modersmål får familjen bekosta denna undervisning på egen hand.

Hmm. Inte undra på att den här punkten inte tas upp på lärarnas möten, då den inte har någon förankrad ställning i modern forskning om barns språkinlärning. Lärarna vet helt enkelt bättre än SD.

Citat:
Ursprungligen postat av SDs partiprogram A-Ö
Utbildning

Det är vår övertygelse att Sveriges möjligheter att också i framtiden kunna konkurrera i en alltmer globaliserad värld är beroende av förbättringar inom utbildningsområdet i allmänhet och inom den högre utbildningen i synnerhet. Vad gäller Sveriges högskolor och universitet vittnar rapporter 1 om kurser med så få lärarledda lektioner och så pass stora studentgrupper att den viktiga interaktionen mellan lärare och elev i det närmaste är helt eliminerad.

Sverigedemokraternas ambition är att tillföra medel som kan förbättra situationen och bidra till kvalitetshöjning inom de högre utbildningarna.

Friskolor

Sverigedemokraterna menar att friskolorna skall fungera som ett komplement till den kommunala skolan, inte minst för att öka utbudet och valfriheten, men också för att sätta press på den kommunala skolan i syfte att öka kvaliteten i densamma. Det är dock viktigt att andelen friskolor inte blir för stor, så att kvaliteten i den kommunala skolan inte blir lidande.

Men säg mig, om nu SD är ett riksdagsparti, ska inte SD ha ett skolpolitiskt program? SDs riksprogram missar fullkomligt det hela elementära skolsystemet.

Ska vi se vad SD hittar på under kommunalnivå?

Citat:
Ursprungligen postat av "generella riktlinjer kommunalt"
1. Kommunen skall utöva påtryckningar på staten så att den skattefinansierade
hemspråksundervisningen avskaffas.
2. Samtalsspråket under lektionstid bör alltid, med undantag för språklektioner, vara på svenska.
Samer och tornedalsfinnar undantaget.

Hmm hoppsan. SD menar alltså att man först ska låta kommunen (som man inte vill ska vara huvudman) utöva påtryckningar för att hämma barns språkutveckling.
Sedan vill SD resa tillbaka till anno 1888 och ta bort alla språk förutom Svenska i skolorna, fint (Ja, det exakta årtalet har en viss skolhistoria vid sig).


Resterande program på runt 10 punkter är saker som redan är stadgade, eller saker som andra partier har...


Kom ihåg att SD är islamofobiskt. SD skyller Islam för att särbehandla och förtrycka kvinnor.
Avpixlat, ett kodnamn för SD, skriver som rubrik

"Islamiskt könsförtryck på ännu ett badhus"
"Värstingexexemplet är de lokala politkerna i, om vi minns rätt, Linköping(?) som köpte in flera stora jalusier för 70 000 skattekronor enkom för att täcka simhallens gigantiska fönster. Anledningen var att männen inte fick ges tillfälle att titta in när de muslimska kvinnorna badade, som givetvis även hade särskilt avsatta badtimmar tillika fick endast kvinnlig badpersonal närvara."

Eller varför inte:

"Islamförening vill ha pengar till könsseparerad simundervisning"

"Vänsterpartister tjatar sedan ständigt om jämlikhet, klasskamp och allt möjligt. Men när det kommer till könssegreringen tittar man åt ett annat håll. De vägrar se symboliken bakom skilda badtimmar. "

Sedan hittar vi ett väldigt intressant uttalande av författaren till de generella riktlinjerna för kommunal skolpolitik (sd):

"I själva idrottsundervisningen bör skolan ha möjlighet att skilja flickor och pojkar åt, detta som ett led i att försöka minska den sneda betygsfördelningen mellan pojkar och flickor."

(sida 19 högst upp för de som vill kolla lite extra)

Men! Vad är det jag läser! Ett kristet fundamentalistiskt parti som SD vill alltså könssegregera barn på skoltid inom idrottslektionen?! Precis samtidigt som att de skriver snyftartiklar i avpixlat att muslimer vill vara könsseparerade....

Så könsseparerade bad är alltså okej när det gäller kristna, samt vid betygsättning. Men det är enligt SD inte okej för att följa Islams regler?
För enligt SD så ska flickorna bada åtskilt från killarna vid simundervisning...


Så säg mig, vad i hela friden gör en icke-lärare på LRFs konferens, när denne vill sprida ett program som enbart består av, på riksnivå missat program, på kommunalnivå ett program som helt missar barns utveckling. Samt ett program fyllt av dubbelmoral?

Så, upp till debatt:

Varför ska SD, som ett litet parti, ha rätten att sprida sitt budskap på ett fackförbunds konferens?

Har inte SD/avpixlat tagit offermentaliteten lite väl långt nu när de inte kan definiera mobbning på korrekt sätt, samtidigt som att de tydligen har ena foten i kärret och andra på fast mark?

Ska inte SDs skola bygga på vetenskaps och evidensbaserad kunskap?

Om ja, varför vill man då ha metoder som uppenbart har tillräckligt med negativ evidens mot eleven (förbud mot hemspråk/modersmål)?

Om nej, varför säger SD att "Språkets roll som kulturbärare och länk mellan generationerna kan knappast överskattas." och samtidigt menar att det är okej att hämma ett barns språkutveckling?

Snälla SD-fantaster, red ut den här härvan.
Citera
2012-07-02, 23:44
  #2
Medlem
RutSvenssons avatar
Ska inte SD få samma rättigheter som alla andra?

Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Varför ska SD, som ett litet parti, ha rätten att sprida sitt budskap på ett fackförbunds konferens?
Storleken spelar ingen roll, det är ett folkvalt riksdagsparti.

Citat:
Sedan hittar vi ett väldigt intressant uttalande av författaren till de generella riktlinjerna för kommunal skolpolitik (sd):

"I själva idrottsundervisningen bör skolan ha möjlighet att skilja flickor och pojkar åt, detta som ett led i att försöka minska den sneda betygsfördelningen mellan pojkar och flickor."
(sida 19 högst upp för de som vill kolla lite extra)

Men! Vad är det jag läser! Ett kristet fundamentalistiskt parti som SD vill alltså könssegregera barn på skoltid inom idrottslektionen?! Precis samtidigt som att de skriver snyftartiklar i avpixlat att muslimer vill vara könsseparerade....

Jag själv och alla mina klasskamrater hade problem med idrottens betygsättning, alla ungdomar jag känner möter samma problem. Eleverna kan inte betygsättas tillsammans eftersom flickorna får sämre betyg än pojkarna då dessa hamnar i en och samma kategori.
Vad som föreslås är inte att de ska delas upp utan att de ska kunna delas upp.
Det här är för tjejernas skull, men du kanske är fientlig mot kvinnor också?

Du är dum nog som inte har någon insikt alls i dagens skola.

Dessutom stämmer inte ditt påstående om att muslimer inte får skiljas åt, punkten ovan gäller även muslimer. Det där var ett dåligt påstående som är barnsligt hatladdat.
--------------------------

Citat:
Hmm hoppsan. SD menar alltså att man först ska låta kommunen (som man inte vill ska vara huvudman) utöva påtryckningar för att hämma barns språkutveckling.
Sedan vill SD resa tillbaka till anno 1888 och ta bort alla språk förutom Svenska i skolorna, fint (Ja, det exakta årtalet har en viss skolhistoria vid sig).

Du har än en gång missuppfattat allt. Hemspråk ska självklart finnas kvar MEN det ska inte tillhandahållas av skolan. Det ska vara valfritt och bekostas självt.
Varför får inte jag ta ryska kurser gratis? Varför vill inte kommunen betala det åt mig?
Det här sparar pengar och gör jämställdheten i skolan bättre. I dagens skola används hemspråken mest som ett sätt att höja de icke etniskt svenska barnens betyg.
Man får nämligen sällan annat än MVG/A i dessa kurser.

Varför tycker du inte att invandrare ska lära sig svenska?
Att hata på detta parti med dåligt genomtänkta frågor är så uttjatat.
Kan du inte ta dina punkter i en befintlig tråd?



Snälla kommunistjävel, svara på dessa frågor!
__________________
Senast redigerad av RutSvensson 2012-07-03 kl. 00:01.
Citera
2012-07-02, 23:47
  #3
Medlem
Valar.Morghuliss avatar
Orkade inte läsa allt, men om jag förstod det rätt hävdade du, med några lösryckta citat, att SD inte har ett skolpolitiskt program. Kan tala om gör dig att de har det, du kan ju testa google eller gå in på deras sida för att hitta mer omfattande information. Bästa tipset är att youtubea Jomshof, deras skolpolitiske talesperson, när han debatterar i riksdagen. Då får du nog den bästa känslan för vad de vill.
Citera
2012-07-02, 23:53
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RutSvensson
Ska inte SD få samma rättigheter som alla andra?


Storleken spelar ingen roll, det är ett folkvalt riksdagsparti.

Varför tycker du inte att invandrare ska få lära sig svenska?

Snälla kommunistjävel, svara på dessa frågor!

Får du samma rättigheter att moderera detta forum som modsen får? LRF väljer vilka de vill ha in.

Nu är inte frågan ställd på det viset du försöker dig på. Det är dessutom OT att gå in på varför SDs politik är språkhämmande.

Som svar på din fråga: Ingen "invandrare" blir hämmad att lära sig svenska med dagens modersmålsundervisning. Snarare tvärt om. Med den får eleven 1 nödvändig språklig funktion att komma igen i missade ämnen, 2 en väg in till det nya språket. V.G. skilj på ämnesinlärning och språkinlärning är du snäll. En elev kan inte göra båda samtidigt!

Säg mig, hur lärde du in Engelska som barn?
Vad skulle hända om skolan enbart hade engelskundervisning utan att referera till svenskan?

Topic var artikeln, inte diskussion om den evidens som finns om modersmålsundervisnings påverkan på barns språkutveckling vid andraspråksinlärning.

Edit: att editera en redan befintlig tråd med nya frågor är skev debatteknik.

Citat:
Du har än en gång missuppfattat allt. Hemspråk ska självklart finnas kvar MEN det ska inte tillhandahållas av skolan. Det ska vara valfritt och bekostas självt.
Varför får inte jag ta ryska kurser gratis? Varför vill inte kommunen betala det åt mig?
Det här sparar pengar och gör jämställdheten i skolan bättre. I dagens skola används hemspråken mest som ett sätt att höja de icke etniskt svenska barnens betyg. Man får nämligen sällan annat än MVG/A i dessa kurser.

Skolan är till för att utveckla bla barns språk. Språk är som bekant inte enbart Svenska. Språk är så mycket mer än så. Modersmål är inte en valfri gratiskurs, som du försöker framhäva med ditt infantila exempel. Du har redan ditt modersmål, dvs Svenskan. Andra barn har andra modersmål som är lika viktiga för dem att utveckla.
Du blandar ihop mordersmål med SVa eller B-språk.
__________________
Senast redigerad av Methos 2012-07-03 kl. 00:04.
Citera
2012-07-02, 23:56
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valar.Morghulis
Orkade inte läsa allt, men om jag förstod det rätt hävdade du, med några lösryckta citat, att SD inte har ett skolpolitiskt program. Kan tala om gör dig att de har det, du kan ju testa google eller gå in på deras sida för att hitta mer omfattande information. Bästa tipset är att youtubea Jomshof, deras skolpolitiske talesperson, när han debatterar i riksdagen. Då får du nog den bästa känslan för vad de vill.

Du har redan SD sk "skolprogram" länkat i tråden, där står det bla följande:

"I själva idrottsundervisningen bör skolan ha möjlighet att skilja flickor och pojkar åt, detta som ett led i att försöka minska den sneda betygsfördelningen mellan pojkar och flickor."
Citera
2012-07-03, 00:27
  #6
Medlem
Eftersom att rutsvensson inte vet hur man beter sig på ett forum så ber jag MOD att rensa upp den röran som rutsvensson har skapat med ett dussin editeringar och då osynkade svar.


Citat:
Ursprungligen postat av RutSvensson

Nej men om man kommer till sverige ska man ju prata svenska. Om jag åker till irak kan jag ju inte säga åt dem att ge mig gratis svenskakurser kan jag? Kan du hitta ett afrikanskt land som gör det? Ett arabland som gör det? Varför ska vi sticka ut? Vad tjänar vi på att alla inte pratar samma språk?

Det du inte förstår är att jo visst är det kul för ungarna att lära sig sitt hemlands språk men det är inget som är nödvändigt och man bör därför inte belasta skolsystemet med den bördan.
Det är otroligt kostsamt och ger aldrig utdelning, endast ökade kommunikationsklyftor.

Vad brukar vi säga här på forumet "två fel ger inte ett rätt"?

Så bara för att inte Afrika eller MÖ har den forskning och insikt nog att ha modersmålsundervisning så betyder det att vi inte ska ha det?

Det är inte en börda. Undervisningen är inte ens på skoltid, min vän. Forskning talar starkt för att det inte blir några ökade kommunikationsklyftor, snarare tvärt om.
Men visst, jag kan låta all undervisning av ditt barn vara på engelska, eller på japanska, eller för den delen fornnordiska (som är svenska) och ha samma syn som dig. Varför ska ditt barn lära sig nusvenska när det går alldeles utmärkt att undervisa på äldre fornsvenska?

Så alla som kommer och besöker Sverige ska prata svenska enligt dig?

Fortfarande är du rejält OT då det är artikeln som ska diskuteras, inte "hemspråksundervisningen"
Citera
2012-07-03, 00:33
  #7
Medlem
knaz_mongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Du har redan SD sk "skolprogram" länkat i tråden, där står det bla följande:

"I själva idrottsundervisningen bör skolan ha möjlighet att skilja flickor och pojkar åt, detta som ett led i att försöka minska den sneda betygsfördelningen mellan pojkar och flickor."

Nej, du har inte länkat till SDs skolpolitiska inriktningsprogram (ja, ett sådant finns), du har länkat till deras allmänt kommunala program. Nåja, jag ska inte lägga mig i den här tråden något mer, eller jo, möjligtvis p.g.a. den humoristiska aspekten i det hela, nämligen att i vanlig ordning se dig misstolka precis allting maximalt.
Citera
2012-07-03, 00:38
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knaz_mongo
Nej, du har inte länkat till SDs skolpolitiska inriktningsprogram (ja, ett sådant finns), du har länkat till deras allmänt kommunala program. Nåja, jag ska inte lägga mig i den här tråden något mer, eller jo, möjligtvis p.g.a. den humoristiska aspekten i det hela, nämligen att i vanlig ordning se dig misstolka precis allting maximalt.

Eftersom att det kommunala programmet ska vara underordnat det icke-befintliga inriktningsprogrammet så är det ändå SD som tycker det jag skriver.
Det är liksom fortfarande SDs program. Plus att det var en kommunalpolitiker som ville hålla lådan.
Citera
2012-07-03, 00:45
  #9
Medlem
knaz_mongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Eftersom att det kommunala programmet ska vara underordnat det icke-befintliga inriktningsprogrammet så är det ändå SD som tycker det jag skriver.
Det är liksom fortfarande SDs program. Plus att det var en kommunalpolitiker som ville hålla lådan.

Haha, du förnekar alltså att det skolpolitiska inriktningsprogrammet existerar? Du är då jävligt festlig du! Sverigedemokraternas skolpolitiska inriktningsprogram som antogs 2011 finns under samma flik som det kommunala programmet och budgetmotionerna.
Citera
2012-07-03, 00:51
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knaz_mongo
Haha, du förnekar alltså att det skolpolitiska inriktningsprogrammet existerar? Du är då jävligt festlig du! Sverigedemokraternas skolpolitiska inriktningsprogram som antogs 2011 finns under samma flik som det kommunala programmet och budgetmotionerna.

Nej jag förnekar inte att den finns. Jag tror att du inte riktigt tolkade ordet pragmatiskt korrekt. Den innehåller inget som inte redan är upplagt på bordet. Ja förutom diverse saker jag redan har tagit upp i min trådstart, som är topic i denna tråd.
Citera
2012-07-03, 01:07
  #11
Medlem
Nalle-Brums avatar
Först vill jag bara säga att jag tycker att det är mycket dåligt av Lärarnas riksförbund att inte låta SD vara med. De är ett riksdagsparti som kan påverka och att som nu har skett ignorera dem sänker mitt förtroende för förbundet. Även om man inte tycker om deras skolpolitik borde de ändå lämpligtvis få vara med och diskutera men så vitt jag vet har man heller inte angivit det som anledning.

Orkar inte svara på allt men gällande separationen på könen i idrottsundervisningen:

Jag tar nu varken ställning för eller emot åsikten utan vill endast att du ska förstå varför det kan vara helt ok att samtidigt vara emot uppdelad simundervisning för muslimska kvinnor samtidigt som man kan tänka sig att flickor och pojkar har uppdelad gymnastik.

Anledning till att man är emot uppdelad simundervisning för muslimska kvinnor är för att de värderingar som handlar om kvinnans roll som något som ska döljas - för oss i en stor utsträckning - befästs och därmed "godkänns" av samhället.

Om vi nu skulle ha uppdelade gymnastiklektioner befäster knappast några osunda samhällsvärderingar om att kvinnan ska hållas hårt utan handlar helt enkelt om att man ska låta eleverna prestera i en grupp där man är mer jämnbra.

För att förtydliga kan man säga att man inte har något emot att t.ex. kvinnor har en egen kväll på badhuset där de kan bada utan att behöva ha män som spanar in dem. Problemet i dagens mer mångkulturella samhälle är att sådana saker hos vissa grupper kan bidra till att upprätthålla osunda värderingar. Badhuskväll för damerna passar på ett helt annorlunda sätt in i en typisk svensk kvinnas liv än en muslimsk kvinnas liv. Samma sak kan betyda väldigt olika saker för människor med så olika värderingar och kulturell bakgrund.
__________________
Senast redigerad av Nalle-Brum 2012-07-03 kl. 01:12.
Citera
2012-07-03, 01:08
  #12
Medlem
UAAs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Sedan vill SD resa tillbaka till anno 1888 och ta bort alla språk förutom Svenska i skolorna, fint (Ja, det exakta årtalet har en viss skolhistoria vid sig).
Söker lite klarhet här: Var står det att de vill ta bort alla språk utom Svenska i skolorna? Står ju klart och tydligt "med undantag för språklektionerna".

När du misstolkar simpla meningar likt dessa så urholkar det hela din trådstart.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback