Flashback bygger pepparkakshus!
2012-07-02, 23:34
  #1
Medlem
Blev idag uppringd på min mobil utav Trygg Hansa som under en längre tid har utövat telefonterror genom att ringa flera gånger i veckan och på olika tider till min fru. Först med synligt nummer, och till sist med dolt nummer. När det ringde med dolt nummer svarade min fru. Hon sa då att hon skulle kolla lite hos andra bolag också, så hon ville inte ta något över telefon. De var inga problem från THs sida utan de hänvisade till det senaste mailet att om det var intressant skulle min fru bara följa länken så skulle hon kunna teckna försäkringen som vi tittat på.
Så lång så bra.

Detta var för några veckor sen.
Och så idag ringer det på min mobil. Ett 08a nummer som jag inte kände igen. Givetvis svarade jag då utan namn. Får då i luren att personen ringde från TH, och personen sökte min fru.
Blir givetvis riktigt förbannad att jag får telefonförsäljarsamtal på min mobil, frågar vart personen fått mitt nummer ifrån (Då jag vet att jag inte lämnat det till TH på flera år, har nämligen inte haft med den att göra på länge. Får då som svar att jag har vart kund hos dem genom bilförsäkring (lögn, då jag har haft IF och volvia de senaste 8 åren på hoj och bil, och innan dess stod min bror för försäkringen) Dock har jag någon gång i tiden haft en hemförsäkring hos TH, men detta är också ett antal år sen.
Hur som så tror jag att mitt budskap gick hem att jag inte vill ha samtal från dem till min mobil då jag inte är kund hos dem. Fånen undrar då om han istället ska lägga till min frus nummer. Vet inte vad personen i fråga tror. Att jag ska godkänna att de fortsätter med sin telefonterror igenom. Förklarade åter att jag vill inte ha några samtal, och det vill inte min fru heller.

Hade i bakhuvudet att säljsamtal till mobil inte är tillåtet enligt branschens regler om man inte har en relation.

Sökte lite och hittade då SCCF. Där TH är medlemmar.
SCCF skriver följande:
Säljsamtal till mobilen?
Företag som är medlem i Sveriges CallCenter Förening eller Swedma ringer aldrig marknadsföringssamtal till mobilnummer där det inte äger rum ett kundförhållande mellan företaget och konsumenten/kunden. Detta framgår tydligt i de etiska regler som företag som är medlem i Sveriges Callcenterförening eller Swedma har skyldighet att följa.
NIX-telefon för mobiler är verkningslöst så länge mobiloperatörerna inte tillåter att telefonnumren till mobiltelefoner kan användas i marknadsföringssyfte, vilket inget bolag i dag gör.

Frågan är då hur mycket tänjer man på dessa regler som man skall följa som medlemsföretag? Är reglerna verkanslösa genom devisen, en gång kund alltid kund. jag tycker inte det, jag blir mer förbannad när min fru har skött all kontakt, det är bara hennes nummer som de har fått vid den senaste kontakten, och så börjar de uppenbarligen gräva i sina register för att jaga min fru via mig.
Citera
2012-09-25, 13:20
  #2
Medlem
Oj, världen går nog under nu när dem kontaktade dig på mobilen.
Citera
2012-09-25, 18:45
  #3
Medlem
Sälja på TH eller?
Men gör så att du lämnar ditt mobilnummer här så har telefonsäljare någon att ringa.

Poängen med min inlägg är att visa på att det inte bara är oseriösa callcenters likt 121 mfl som inte följer god ed. När inte ens en av de största försäkringsbolagen inte ens kan följa reglerna dom själva stödjer är det
Citera
2012-09-26, 02:16
  #4
Medlem
Ne jag håller med dig. dumt, men säljaren ville väl få tag på någon av er eftersom ni inte svarade på eran vanliga telefon, och han hade ju faktiskt haft kontakt med din fru tidigare så då kan man ju säga att han hade en viss typ av relation, sen kollade väl inte han om det var ditt eller frugans mobilnummer han ringde, jag menar vi lever i en mänsklig värld där saker och ting blir fel ibland.

När jag har blivit uppringd av försäkringsbolag så har jag sagt "inte intresserad" och dem har accepterat det varje gång, blir inte uppringd igen av det bolaget. Sen om din fru ändå satte sig och räknade på försäkringarna så visade hon ju intresse, vilket i en säljares värld betyder sälj, om det var så att det var lite oklart om hon ville ha det eller inte så förstår ju jag att säljaren försöker ringa tillbaka och få säljet då han förmodligen har provision och särskilt när han har lagt ner tid och kollat igenom era försäkringar. 1+1=2.
__________________
Senast redigerad av mekk3 2012-09-26 kl. 02:31.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in