Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-06-30, 16:48
  #1
Medlem
Hej

Har en Golf från 2011 som funkar så att har jag ljusvredet på 0 så är alla lampor släckta förutom att den glöder ner helljuset till 15W alltså varselljus, så kör jag dagtid.
Om ljusvredet står på halvljus så är allting tänt inkl halvljus samt att man även har kurvdimljus, så kör jag när det är mörkt eller kraftigt regn.
På bilar jag haft innan så har jag xenonkonverterat några på helljuset samt haft led på dimljusen med bra resultat. Så jag har flera kitt liggandes hemma.

Nu fundera jag om jag sätter i xenon på helljuset/varselljus, vad händer med varselljuset eftersom det går lägre spänning fram än 12V, tänder den upp överhuvudtaget?

Om jag sätter xenon på kurvdimljuset hur blir det när den sakta glöder ner efter man svängt?

Det jag är mest ute efter är snyggare varselljus än halogenaktiga skenet och bättre helljus. Har även funderat på gula lampor kunde vara snyggt med en svart bil, men då måste det lysa väldigt gult och inget "biltema gold"
Citera
2012-06-30, 21:45
  #2
Medlem
Xenonkiten brukar väl minium vilja ha 9V för tända, brukar stå på tändmodulerna vad som krävs för spänning för kunna driva dom.

Lampan på kurvljuset kommer slockna tvärt efter du passerat denna spänningsgräns.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback