Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-06-26, 10:13
  #1
Medlem
Hej.

Jag har kört omkring med min Saab 93 -01 2.0T med olja läckage i turbon (vad jag tror), motoroljan har försvunnit snabbt och på morgonen när jag startar bilen så har det vanligtvis sprutat ut ett litet blått moln ur avgasröret, som det varit ett litet läckage som stått och droppat olja över natten.

Så jag har fyllt på oljan lite då och då och bilen har väll fungerat helt normalt.

Men igår så åkte jag 1-2mil och under det hände 2-3 ggr under färden att bilen sprutade ut sig stora moln ur avgasröret, väl nästan hemma så växlade jag ned vid ett rödljus och med fyrans växel i ca: 50km/h så kändes det som att bilen var påväg att lägga av, la i trean snabbt och körde ifrån kanske 150m senare så skulle jag korsa vägen och svänga in på parkering men stannade på ettan pga möte och då la bilen av.

Jag startade bilen snabbt igen och den gick igång och hostade ur sig ett litet moln, jag parkerade bilen och har nu inte vågat köra den nå mera.

Har någon koll på vad som kan ha hänt? Jag är inte intresserad av att laga bilen eller liknande, utan undrar mer om detta kommer att hända var och varannan mil att bilen lägger av osv, eller om jag borde kunna fortsätta köra på som vanligt. Ska köpa en ny bil, men hade hoppats på att kunna vänta någon månad med detta.

Tusen tack för svar!
Citera
2012-06-26, 10:34
  #2
Medlem
devafandas avatar
Problem med bilar har en tendens att inte vilja försvinna av sig själv.
Citera
2012-06-26, 10:37
  #3
Medlem
T5Racings avatar
Byt /renovera turbo annars kommer inte molnet att försvinna heller
Citera
2012-06-26, 10:44
  #4
Medlem
Hej,

Nej nej, självklart så förstår jag att problemet inte kommer lösa sig själv, men som jag skrev så vill jag inte lägga ner mera onödiga pengar på bilen då jag ska byta bil snart.

Så min fråga är om någon har koll på vad som har hänt/egna erfarenheter om detta kan ha varit något tillfälligt att bilen la av för det har den aldrig gjort förr eller om något mera allvarligt kan ha hänt.

Om ni förstår vad jag menar
Citera
2012-06-26, 12:38
  #5
Medlem
INTPs avatar
Uppenbarligen ska du ändå skrota bilen, så bara kör. Eller tror du att du kan sälja bilen som den är?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback