Citat:
Ursprungligen postat av
Ladydumber
Slarvig är väl inte definition på överklass? Och när skulle Oskar ha hunnit städa och sköta hem? Han har ju jobbat väldigt mycket och ofta sent. Hon har ju gnällt på detta.
Minns att LD sa i podden att han sov i eget sovrum för att orka jobba och aldrig behövde vabba eller ta barnen på natten. Vilka småbarnspappor får den lyxen?
Ja barnen började förskola när de var tre år. Det blir ju ändå jävla massa år hemma på heltid med små barn som ska aktiveras. Sen har hon haft dem deltid på förskolan efter det.
Tycka vad man vill om LD men mammagrejen har hon ju gått all in på. Lite ironiskt med tanke på feminismen och kvinnofällan.
Oskar har fått göra mycket hemma. På bloggtiden nämndes sånt hela tiden.Han har ju till och med haft kontor hemma länge, så det är inte så att han varit borta jämt. Han har fått dubbeljobba. Formellt föräldraledig har han nog däremot inte varit. Lady vill ju vara hemma. Att hon gnäller, vare sig det är berättigat eller inte m, är regel.
Anledningarna till separata sovrum har bitit många. Att Lady snarkar mycket, att barnen har haft rätt till obegränsad samsovning, Lady sover bättre själv, Lady ville ha eget rum, Oskar har andra tider och behöver sova på andra tider.
Hur mycket aktiverar Lady egentligen ungarna? Större delen av tiden klagar hon på att de existerar. De är odjuren eller möjligen avkommorna.