Citat:
Ursprungligen postat av
Raukberg
Nja, det krävs nog mer än så för att hon ska bli uträknad inom de egna leden. Visst är hon skadeskjuten men hon har fortfarande kvar en stor följarskara och många av dem är nog beredda att se genom fingrarna på LDs vidrigheter.
Ingenting med att ha en hyresrätt är "gratis" - kostnaden för att fixa saker ingår i hyran. Det finns även gott om lägenheter med kallhyra där man får pynta för uppvärmning på samma sätt som husägare.
Jag har svårt att förstå vad det är för lyxigt med att äga en hyresrätt men det är klart att om man har noll intresse av att ha eget kapital så kanske det är en god idé. Att det rent ekonomiskt lönar sig mer att hyra än att äga ställer jag mig tvivlande till men du kanske har bättre koll än vad jag har.
Nu får man väl utgå från att LD främst vill bo nära barnen och hon har själv skrivit i tidigare stories att förhoppningen är att alla barn ska ha egna rum - inte särskilt konstigt.
Korrekt. Allt ingår i hyran såväl som el och vatten oftast. Blir din spis gammal eller trasig får du en ny. Blir det fuktskador fixar dom det med.
De flesta lägenheter har ingen kallhyra men det förekommer. Att bo i hyres i innerstan är lyx, det är billigt och oftast problemfritt. Dessutom har du rätt till bostadsbidrag om du inte har råd.
Om du anser att det ”lönar sig” att sitta och spara en halv mille för att köpa en etta på Kungsholmen eller villa i nynäs så är det din tolkning.
Känner inte en människa som på egen hand sparat så pass mycket pengar för att ha råd med lägenhet eller hus. Majoriteten har gjort bostadskarriär eller är höginkomsttagare.
Är du låginkomsttagare eller ens medelinkomsttagare har du knappast råd att spara ihop insatsen. Allt annat är bara dumt att tro.