Citat:
Ursprungligen postat av tardumej?
Kontaktar du en jurist så kommer du få all den hjälp du behöver...
Vill gärna kontakta en jurist och inser att jag till slut blir tvungen att göra det, men jag är lite orolig över hur denne kommer reagera, speciellt med tanke på att vi inte vill att några pengar ska hamna hos särkullbarnen trots att dom enligt svensk lag har rätt till sin laglott (låter girigt, men min far klippte alla band till sina två tidigare barn. De närvarade inte ens hans begravning. Pengarna var menade åt min mor). Jag har inga morala betänkligheter över att betala någon jurist under bordet för att få fram ett dokument som banken kräver, men innerst inne känner jag att det troligtvis inte är möjligt. Därför vände jag mig till er. Ni kanske kan ge mig lite hopp igen?
Citat:
Ursprungligen postat av MrWin
Om din mor har kontroll över kontot kan väl hon helt enkelt ta ut pengarna och sedan ge dom till dig. Det är ju därför man oftast har en medkontohavare till utländska bankkonton.
Kontot är låst. Även om hon har kontroll över kontot så räcker det inte för att låsa upp det. Iaf. enligt bankmannen som hade hand om vårt ärende.