Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-06-17, 18:20
  #1
Medlem
Quoters avatar
Några brutala brott har Gotland minsann haft. Detta från augusti 2008 etc:

Citat:
Brottet är rubricerat som mordförsök. Det hela ska ha inträffat på en gångväg i Bingebyområdet i Visby. Vid tretiden i natt fick SOS Alarm larmet om en skadad person och ambulans skickades till platsen.
Den skadade mannen är i 18-årsåldern och vårdas nu på lasarettet med mycket allvarliga skador. Hans tillstånd är enligt läkaren på akuten livshotande.

[...]

Kriminalinspektör Fredrik Persson säger att knivattacken kan ha ett samband med det olaga hot som även det polisanmäldes i natt.

Polisen var kvicka med att hitta misstänkta ungdomar:

Citat:
Vakthavande polisbefäl hade vid 22.20 knapphändiga uppgifter om gripandet. Det ska ha skett på den misstänktes hemadress vid 19-tiden på måndagskvällen.
17-åringen anhölls kort därefter av åklagare misstänkt för inblandning i knivskärningen av den 18-årige mannen natten mot måndag. Händelsen rubriceras som mordförsök.
Därmed sitter nu tre personer anhållna.

Det blev lite knepigt för åklagaren att bevisa vem i gänget som gjort vad:

Citat:
Berättelserna om vad som sedan hände skiljer sig mellan de tre åtalade. Alla tre nekar till de brott de misstänks för och ingen av dem medger att de använt kniven. De erkänner att de gett sig på 18-åringen men nekar till att ha utdelat några knivhugg.
18-åringen skadades mycket svårt, hans tillstånd var livshotande. Bland annat punkterades ena lungan.


Källa #1: Hela Gotland - Ung man knivskuren i Visby
Källa #2: Hela Gotland - Ytterligare en anhållen
Källa #3: Hela Gotland - Vapnet kan fälla gärningsmännen

Såg att fallet endast fanns i en tråd som rörde knivskärningen i Gråbo som inträffade senare samma år, det hade ingen egen tråd vad jag kunde se.

Någon som kommer ihåg detta 'upptåg'? Fick de dömda rättvisa straff osv? De friades alltså från medhjälp för försök till mord och dömdes för grov misshandel (och lite småbrott) - en friades helt. De 3 lirarna hette: Dennis - Kevin - André. Offret hade samma namn som sistnämnda. Det får räcka så.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback