Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-06-15, 00:47
  #13
Medlem
Skogsvattes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakronistisk
Du tar förstås upp kampen dagligen genom att spöa ned ett antal blattar varje gång du passerar ditt närmaste invandrarghetto? Eller är du en av dessa fega svenskar som "knyter näven i fickan" och vänder bort blicken när du ser en invandrare?

Lite av varje, får jag väl påstå... Men för all del, den här tråden handlar inte om mig.
Citera
2012-06-15, 13:57
  #14
Avstängd
TheYellowKids avatar
En antropologisk beskrivning av ett folk kan vara mycket bred. Vetenskaplig eller ovetenskaplig. Men för att bidra till diskussionen med en av många snäva infallsvinklar så skulle jag vilja påstå - utifrån trådens rubrik - att svensken "är" barn i den mening att vi uppfattar oss själv som Guds barn enligt de religiösa traditionerna från medelhavet och mellanöstern.

Vi uppfattar oss som barn under en skapare. Sedan hur denna självbild har tagit sig uttryck och format svensken i vår historia efter år 0 kan man läsa och skriva tusentals böcker om.

Att tala om vuxna som barn, i den mening att barn är någonting svagare som behöver vägledas eller skärpa upp sig pga att denne har vandrat fel, pekar på att denna syn inbegriper en uppfattning om syndaskulden. Judarna talar om att barn har en fallenhet för synd, de kristna säger att vi föds med den.

Att fråga sig om svensken är ett slags stort barn skvallrar enbart i formuleringen om att det är en sk svensk som skriver just den frågan.

Det är enligt en del av vår tanketradition möjligt att ställa den frågan till oss själva.
Citera
2012-06-15, 14:03
  #15
Medlem
Det går ju inte att generalisera om ett helt folk. Men svenska mäns snusade är ju något man får skämmas för utomlands. Förekommer inte i några andra länder.
Citera
2012-06-15, 15:29
  #16
Medlem
PowerOfThinkings avatar
Svenska jämnställdheten, alkoholpolitiken och jantelagen präglar mycket det svenska umgängessätten ( Sverige har mest singlar i världen - frivilligt, eller..... ? Sverige har mycket högt antal suicid, kan det ha med ovanstoende att göra...? Svenskarna behöver bättre självkänsla ( rus blir do mindre intressant )...sedan är ju frogan om varför det finns so monga singlar ett annat tema, men den svenska livs-stilen verkar ju behöva förändringar, det kan väl inte va so att so monga verkligen vill vara singel...och när det är komplicerat att umgos, so blir en del aggresiva, kan inte visa känslorna förrän ruset är nàtt..osv. Som kvinna blir man ju inte "uppraggad" spontant av nogon man som inte är full...det är Sverige!
Just my opinion
Citera
2012-06-15, 17:36
  #17
Medlem
TheBoots avatar
Allt beror väl på vad man jämför med? Man anpassar sig efter sina omständigheter. Om vuxen innebär att slåss för minsta argument eller att ha en hårig bringa får väl vardagssvensken ett underkänt. Om det handlar om att kontra omständigheter mot egna förutsättningar, vilket jag själv anser ett vuxet liv handla om, tycker jag att svensken lyckas bra. Sverige har för det mesta i nutid sluppit undan både misär, krig och allt för dålig ledning så vi har inte haft anledning att bli revoltörer eller krigspittar. Och det ska man väl tacka för.

Den dagen den sorgen, och även svensken kommer anpassa sig isåfall.
Citera
2012-06-15, 18:30
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PowerOfThinking
Svenska jämnställdheten, alkoholpolitiken och jantelagen präglar mycket det svenska umgängessätten ( Sverige har mest singlar i världen - frivilligt, eller..... ? Sverige har mycket högt antal suicid, kan det ha med ovanstoende att göra...? Svenskarna behöver bättre självkänsla ( rus blir do mindre intressant )...sedan är ju frogan om varför det finns so monga singlar ett annat tema, men den svenska livs-stilen verkar ju behöva förändringar, det kan väl inte va so att so monga verkligen vill vara singel...och när det är komplicerat att umgos, so blir en del aggresiva, kan inte visa känslorna förrän ruset är nàtt..osv. Som kvinna blir man ju inte "uppraggad" spontant av nogon man som inte är full...det är Sverige!
Just my opinion
Sverige har inte fler självmord än andra länder - vad får du det ifrån? Backa gärna dina antaganden på fakta så får de större trovärdighet. Och som sagt är det svårt att generalisera om ett helt folk.
Citera
2012-07-04, 21:45
  #19
Medlem
Zeunerts avatar
Det har nog blivit bättre. Förr så var det mycket bus i en del yrken och de pådrivande var oftast gott o väl 50+ och jag tänkte redan på den tiden som ung att fy faen vilka dårar det här kommer aldrig att hålla och si jag fick rätt tyvärr.

Systemet påbjöd barnslighet upp i hög ålder, det var bra tider och ett starkt fack så man kunde i princip hoppa upp och skita på bordet och ändå sitta säkert hela vägen ut i pension dvs om man inte blev en sjukpensionär innan dess och det gick så bra det med, inget inkomstbortfall att prata om.
Citera
2012-07-05, 17:25
  #20
Medlem
TitanDukes avatar
vi är fortfarande vikingar när det behövs och vi får inte glömma våran historia och att vi är ett minoritets folk som lyckats få ett enormt inflytande och vad gäler alkohol så väker det vilden i oss
Citera
2012-07-05, 17:46
  #21
Medlem
Svenskarna är utrotade om bara 100 år och ersatta av ett sorts blandrasfolk. Det där är mycket tydligt redan i dag.
Citera
2012-07-06, 18:18
  #22
Medlem
Buffelo Balls avatar
Ja svenskar är ett slags stora barn - precis som andra nationaliteter fast på olika sätt

Säg den svensk som inte har barnet inom sig?

Är man vuxen när man inte klarar att hantera barnet inom sig?

Till skillnad från katoliker så är protestanter vuxna i bemärkelsen att katoliker lägger allt ansvar på gud, medan protestanter tar eget ansvar för sina handlingar...
Citera
2012-07-26, 11:36
  #23
Medlem
McCarthy01s avatar
Svaret är att svenskarna blivit bortskämda efter 200 år av fred och 70 år av utpräglad välfärd. Bara det att många svenskar anser det vara en "rättighet" att ha senaste datorn och senaste IPhonen säger en del. Jag hör folk klaga över hur jävla fattiga de är, att de inte har råd att leva på sin lön och jag hör bidragstagare kräva samma levnadsstandard som den arbetande befolkningen. Samtidigt som de sitter hemma med nyaste datorn och senaste IPhonen och lever ett gott liv. Vad fan är det?

Jag hävdar att svenskar är som bortskämda stora barn. Vi ska ha och ha och vi ska ha rättigheter men inga skyldigheter. Så fort bilen inte startar eller när datorn havererar, så gnäller vi och agerar som ett barn som inte fått sitt Lördagsgodis. Så jävla patetiskt.
Citera
2012-07-26, 15:35
  #24
Medlem
Redoxreaktions avatar
På sätt och vis känns det så. Fast det är nog inte bara svenskt, det gäller nog för de flesta i norra och västra Europa. I Tredje världen, Nordamerika och södra och östra Europa verkar de flesta ha någon sorts verklighetsanknytning och kritiskt tänkande kvar. Det är väl t.ex. nästan bara nord- och västeuropéer som inte instinktivt hatar myndigheter.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback