Citat:
Ursprungligen postat av Vindhler
Det har nu hänt igen. En partiföreträdare för SD på lokalnivå har använt uttrycket "skäggbarn" angående så kallad ensamkommande flyktingbarn. Vi vet alla att det många gånger rör sig just om unga män, med skägg, därav det ganska passande ironiska uttrycket skäggbarn. I en situation som denna hade man kunnat förvänta sig att SD med medialjuset på sig tagit chansen och gå på offensiven för att exponera de ensamkommande för vad de verkligen är, bedragande vuxna män som snyltar på det svenska folkets välvilja att hjälpa nödsatta och våra gemensamma resurser som bättre hade behövts i t.ex. äldrevården eller i fattigpensionärernas fickor. Istället går Sverigedemokraternas partisekreterare Martin Kinnunen ut och offentligt tar partiföreträdaren i örat och bannar denna för att han använder ett "opassande" uttryck. Hujedanemig då, vad hemsk... allt medan en arab kör ihjäl en cyklande svensk i Malmö.
Vissa "spetsiga" begrepp tycker jag man kan använda. "Massinvandring", "assmilering" eller "stor invandring" är ett sådana begrepp eftersom det har relevant och akademisk anknytning men "skäggbarn" är bara vulgärt även om det är en lusig beskrivning. Varför måste man adoptera ett språk som pöbeln på Avpixlat använder sig av? Den här typ av vulgärt språkbruk skall man undvika i all offentlig kommunikation. När SD-tomelilla sätter upp detta på sin hemsida gör de bort sig. Den här Kinnunen gör helt rätt! Om man i privata sammanhang i en "säker miljö" (alltså hemma) vill supa sig redlös och använda tvivelaktiga begrepp är det en sak men i offentligheten skärper man till sig. Ta Adam Cwejman, han använder begreppet "strukturell assimilering" - vilket han avser viss kulturell assimilering (tex. lära sig svenska) som kommer utav ekonomisk assimilering. Sedan skulle man kunde använda "assimilering in till liberala principer". Jag ser inte honom bli "hängd" av Fokpartiet. Så länge man framför sina argument seriöst, akademiskt och gärna med ett överlägset sociolekt så är det bra. Jag förstår inte varför ni rasister använder så vulgära begrepp. Det är ju inte direkt så att ni gör reklam för den "vita rasen"...
Citat:
Det som SD har fullständigt missförstått är att en sådan situation råder icke i dagens Sverige. Vi blir INVADERADE av främmande folk, på uppdrag av våra egna folkvalda. Vi blir förintade som folk av vår egen regering och statsmakt.
Överdriver du inte nu.
Citat:
Även om SD:s hela partiprogram implementerades idag, så hade det inte hindrat förintelsen av det svenska folket. Det hade möjligtvis fördröjt den sisådär 50-100 år, men så länge inte SD erkänner etniciteten som grundläggande fundament i Sverige så kommer vi sakta men säkert mongroliseras. För att förhindra vårt folks förintelse krävs ett totalt invandringsstopp + ett seriöst repatrieringsprogram av icke-européer, förslagsvis kan vi börja med de som inte är självförsörjande. /.../I den här tråden tänkte jag att alla vi som bestämt oss för vända SD ryggen till förmån för SVP kan diskutera, och även andra såklart. Frågor kan röra alltifrån vad som gjort att ni bestämt er för att rösta på SVP 2014 till hur vi på bästa sätt kan arbeta för att opinionsbilda för SVP. Andra saker kan vara att motivera varför man bör rösta på SVP, alternativt SD och diskutera kring det. Jag misstänker att ju närmre valet lider, desto fler kommer inse att SD inte räcker till, och kommer därmed hoppa över till SVP.
Du fattar väl själv att SvP aldrig kommer få mer än 0,02 procent i det kommande valet. De skulle då fördubbla sin storlek. SvP fick drygt
700röster 2010. Även om alla ni nazister, rasister, skinnheads, vita nationalister, etniska nationalister, radikalkonservativa och xenofobiska white trash foliehattar samlade er i samma parti så skulle ni ändå inte landa på mer än 3000-5000 röster, vilket i princip motsvarar 0,06 procent. I bästa fall får ni ett par kommunala mandat. Nu kommer ni dock inte samlas i ett parti. Ni kommer slåss inbördes som alla extremister brukar göra och det kommer i princip sluta med att ni inte kommer någon vart. Ni är så jävla ointressanta att Expo skulle ha gått i konkurs utan SD. Det är ju bara att lyssna på några av SvP-folket som skriver på FB. De tror ju på fulla allvar att det är "vita arbetarklass män" som skall göra revolution. Det är bisarrt och okunnigt. Sverigedemokraterna är inte ett dugg oroliga för att ni skall växa eftersom de övergav sina heilande skinheadväljare 1995 och kastade ut de etniska nationalisterna 2001, som sedan bildade ND, ett parti som har gått från 11 000 röster (0,1) till knappt 1000 röster (0,01). ND är ett pajasparti där den nuvarande och den förra ordföranden är dömda kriminella och SvP är ännu värre.
Till och med de stora utomparlamentariska partierna så som PP, FI och SPI harvar runt i 0,7-0,1 genren. Inget av partierna får ens EN PROCENT av väljarna. Övriga partier fick TOTALT 1,43 procent valet 2010 och då räknar vi in SPI, PP och SPI. Sverigedemokraterna fick 5,7 procent och det tog dem 20+ år att ta sig in i riksdagen och anpassa sitt parti så att vanliga människor skulle våga rösta på dem. Om "svenskarna går under om 10-20 år" - hur i helvete kan ett parti med hundra medlemmar och 700 Hitlersympatisörer rädda Sverige? Skämtar du med oss?