Citat:
Ursprungligen postat av arboratorus
Mindre tryck hos CSN kan jag inte förstå, dessa utländska studenter har inte rätt till studiemedel från CSN. Det är därför många jobbar, det är ju indier och pakistanier som är tidningsbud i exempelvis en studentstad som Växjö.
Ok, det visste jag inte. Det var någon som nämnde det tidigare i tråden.
Men desto bättre, då skapas fler arbetstillfällen även om dessa inte alltid är så kvalificerade. Bra extraknäck som student helt enkelt, du tog även ett av de värsta exempel.
Om vi vänder på det då, vad för nackdelar kan detta ge upphov till? Jag tänkte på utbyten med andra länder och dess universitet, men det har vi väl redan i oförändrad skala. Detta samtidigt som det inte är Bortre Mongoliet och Laos man söker sig till i första hand? Så är det inte hos oss iallafall.
Har vi några siffror för övrigt? Absoluta tal vore kul att se när det gäller minskningen på 80 %.