Citat:
Ursprungligen postat av Karlie
Märks av en hel del i begagnathallen på företaget där jag jobbar också. Fösvunnit en hel del bilar sista månaden här. Finns knappt något kvar.
I våras däremot visste man knappt vart alla skulle få plats.
Så är det varje år. 99% av alla halvnya begagnade bilar i hallen är inbytta tjänstebilar. Under semestertider byts knappt några tjänstebilar. De få som ändå kommer in kan inte göras i ordning för försäljning eftersom både rekondaren och verkstaden har semesterstängt.
Köparna av begagnade bilar har ju också semester och därmed tid att leta efter "ny" bil, så försäljningen går bra. Deras inbytta bilar är dock oftast för gamla för att platsa i Fina Firmans hall. Om dom inte är det så har ju fortfarande rekondarn och verkstan stängt.
Att nybilsförsäljningen rasar spelar ju också in. Många som funderat på en helt ny bil väljer en begagnad i stället.