Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-06-06, 13:42
  #1
Medlem
God morgon gott folk

Tråden kanske är helt felplacerad men min bakishjärna kan inte riktigt tänka ordentligt just nu

Jag köpte lite begagnad vinyl från mitten av 90-talet igår, när jag kom hem märkte jag att en är lite skitig, det sitter nått sorts "klet" på A sidan så varje gång nålen åker över så sprakar det ganska rejält.

Hur rengör jag denna på bästa sätt? Varmt vatten och fingrar eller en trasa?

Tack på förhand
Citera
2012-06-06, 15:28
  #2
Medlem
ljudkellgrens avatar
Ljummet vatten och lite yes orginal. Skölj gärna av med destvatten efteråt för att inte få några saltfläckar.
Gnid försiktigt vinkelrätt mot spåren med pekfingret.
Citera
2012-06-06, 17:14
  #3
Medlem
CrazyWorlds avatar
Du ska INTE använda vanligt vatten från kranen om du vill vara rädd om dina skivor. Vanligt vatten innehåller kalk och annat skit. Köp destillerat vatten! Köp rengöringsmedel typ här www.svalander.se där kan du även läsa på mera.
Citera
2012-06-06, 17:32
  #4
Medlem
Jaså det hade jag ingen aning om..

Tror det inte det gör så stor skillnad eftersom jag DJar med skivorna så slits de som fan ändå
Citera
2012-06-06, 21:05
  #5
Medlem
TheBusters avatar
Jag kör en blandning av:
50% dest vatten
50% 96% alkohol
En droppe yes.

Funkar skitbra
Citera
2012-06-07, 11:10
  #6
Medlem
ljudkellgrens avatar
Köp gärna inte på svalander. Större skojare finns inte inom detta land och han är tillräckligt rik redan.
Själv har jag varit med och utvecklat testutrustning på området som klassas som världsstandard. Vi använde yes orginal, vatten, destvatten och tryckluft för rengöring. Du ska inte använda sprit på plast då det kan skada plasten.
Citera
2012-06-07, 15:22
  #7
Medlem
Jag kör med 3/4 destilerat vatten och 1/4 Isopropylalkohol (går att köpa på apotek) och sen kan man torka av med trasa, paper eller en sådan där filt som man kan få hos optikern. Funkar hur bra som hlst!
Citera
2024-02-17, 18:37
  #8
Medlem
Är i samma sits, har köpt en packe hårdrock från 60-70 talet och behöver rengöra skivorna. Nu är denna tråd +10 år men är det samma sak som gäller (destillerat vatten, isopropylalkohol, yes och mjuk trasa) fortfarande eller finns det andra sätt? Sett att det finns en del mer automatiska vinyltvättar att köpa men är det värt det? (30-40 skivor)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback