Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-06-02, 12:23
  #1
Medlem
From.Scratchs avatar
Hej.

Upptäckte för ett tag sedan att det var blött på passagerarsidan, kom till slut fram till att det var/är kylvatten som kommer in i bilen. Har nu lokaliserat läckan. Det är ett rör som kommer från motorn genom torpedväggen (har jag förstått att det heter)
"drar" man lite i gummit nedåt så pissar det bokstavligen talat in vatten.

Så nu till lösningen på detta. skulle det kanske räcka med att dra åt en slangklämma över gummit? eller måste något bytas? Känns ju som en aningen felaktig lösning att bara dra åt en klämma över de då det inte suttit någon där innan.
Är detta ett "känt" fenomen på bilar? och i så fall hur brukar man laga det? vore skönt att slippa byta vattenrör mm.

Mvh
Citera
2012-06-02, 15:44
  #2
Medlem
Flo-Ridahs avatar
Klämma duger fint - spelar mindre roll - men det kan ju lika gärna börja läcka någon annan stans.

Personligen hade jag bytt dåliga slangbiten - men det är jag
Citera
2012-06-02, 17:28
  #3
Medlem
From.Scratchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flo-Ridah
Klämma duger fint - spelar mindre roll - men det kan ju lika gärna börja läcka någon annan stans.

Personligen hade jag bytt dåliga slangbiten - men det är jag

Vet inte riktigt hur jag ska bära mig åt. Hittar inte vart den går ut i motorn. Jävla krångligt detta känner jag, har noll koll för tillfället

http://www.ladda-upp.com/bilder-a/r_C3_B6rslang-501.JPG (går att förstora bilden rejält om man klickar på den)

Så ser det ut iaf (det var den slangklämman jag satte på)
Utan klämman på om man "drar" lite nedåt i gummit så pissar det ut vatten, räcker med att bara lägga fingret på typ. Antar att detta rör går in i värmeelementet (svart plastlåda under handskfacket)

Någon som har en bra idé på hur fanken man ska lösa problemet på ett riktigt sätt? borde det inte sitta någon slags klämma där i vanliga fall? eller är det bara en slang man ska trä på som blivit dålig?

Mvh
Citera
2012-06-02, 21:41
  #4
Medlem
Fuzzs avatar
Är du säker på att det är kylvatten? Det där ser ut som dreneringsslangen till kondensvattnet från acn den brukar inte ha någon klammer. Antagligen är den igensatt. Brukar bara vara att dra upp och sedan trycka tillbaks igen.
Är det kylarvatten så är nog ditt värmepaket gånget. Slangarna till paketet går in i kupen på förar sidan.
Ungefär där kåpan på motorn slutar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback