Efter att ha läst om SOPA/PIPA/ACTA inser jag att detta inte är något skämt, MPAA means business.
Så jag gick in på FB för att skriva av mig i vanlig ordning och letade under Heta Ämnen... inget!
Blev förvånad och letade vidare, hittade inget, tillslut tvingades jag söka upp denna minitråd med knappt några läsare/inlägg. Det är helt sjukt!
Rupert Murdoc och gubbarna i Hollywood m.m. lägger miljontals dollar på att lobba in skiten i länder över hela världen, eftersom de i princip kontrollerar media kan de även tysta ner lagförslagen redigt. Mutade politiker trycker på den gröna knappen och ingen säger ett ord.
SINNESSJUKT. SOPA/PIPA är amerikansk skit, men nu finns det på vår 'soil' i.o.m. ACTA, folk måste bli medvetna om detta. Jag har svårt att tro att det finns 1 människa som är helt opartisk och som förstått innebörden som är positiv till SOPA/PIPA/ACTA.
Det handlar om kanske 1% av befolkningen bestående av mediamänniskor och deras mutade politiker - mot 'alla' andra! Vi ska inte ens behöva diskuterar detta! Lösningen är enkel, gör människor medvetna om skiten så kommer de engagera sig när de ser hur fel lagarna är och hur korrupta politikerna är.
I USA reagerade allmänheten nån dag innan lagen skulle röstas för, och detta åstakom man på en dag
bild . Slutsats? Avsaknaden av information till allmänheten (tsm med köpta röster) är det enda som gör att dessa lagar ens kan gå igenom, om folk bara är medvetna - så kommer de aldrig gå igenom. I praktiken är ACTA skrattretande, i princip vilken sida som helst på internet kommer kunna censureras. Gör folk medvetna:
Länkar runt ACTA
fb sida #StopACTA
wiki ACTA
läsvärd artikel (80% av ACTA är censurerat, trots löften om öppenhet)
bra ACTA blogg (mp)